Potężna burza przeszła przez nasze województwo. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego. Najwięcej pracy jest przy wypompowywaniu wody.
Masz zdjęcia z ulewy? Prześlij je na alarm24@dziennikwschodni.pl
Nawet 6 tysięcy złotych zasiłku mogą dostać osoby, których domy ucierpiały podczas wtorkowych burz - zapewnia Wojciech Wilk, wojewoda lubelski.
W środę rano wojewoda rozmawiał z wójtem gminy Łabunie Antonim Turczynem o sytuacji na terenie gminy, a następnie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab antykryzysowy
Z danych zebranych przez Lubelski Urząd Wojewódzki wynika, że w najbardziej poszkodowanych miejscowościach: Wólka Łabuńska i Łabunie Reforma podtopionych zostało około 100 budynków.
Powiat tomaszowski pod wodą
Od wtorku od godz. 15 lubelscy strażacy przyjęli 145 zgłoszeń. Najwięcej z nich w pow. tomaszowskim. To tutaj burza wyrządziła najwięcej szkód. - Musieliśmy interweniować 57 razy. Większość dotyczy zalanych budynków - tłumaczy dyżurny z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.
- Sytuacja jest już w miarę opanowana, chociaż myślę, że zgłoszenia będą jeszcze napływać kiedy mieszkańcy wstaną. W działaniach brało udział ponad 200 strażaków - tłumaczy mł. bryg. Jacek Zwolak z Komendy Powiatowej PSP w Tomaszowie Lubelskim.
W powiecie zamojskim było 19 interwencji. Najgorzej było w gminie Łabunie, szczególnie w miejscowościach Reforma Łabunie i Wólka Łabuńska.
W Reformie Łabunie ewakuowana mieszkankę jednego z zatopionych domów. W Wólce Łabuńskiej strażacy pracowali przez całą noc: wypompowywali wodę z jednej z posesji, gdzie zagrożone były tuczniki w oborze. Właściciele ze strażakami zabrali na przyczepę rolniczą mniejsze świnie, pozostałe pozostawały w wodzie. Zwierzęte przeżyły.
Wodę trzeba było wypompowywać przez drogę krajowa nr 17. Przez to od 2.30 do 8 rano była nieprzejezdna. Policja wyznaczyła objazdy.
Złamało się również kilkanaście drzew i konarów w rejonie gminy Grabowiec i Komarów Osada. Na terenie Zamościa odnotowano kilkanaście podtopień budynków mieszkalnych w tym budynki użyteczności publicznej tj. Gościniec Kanclerz, budynek Delegatury LUW oraz jeden z budynków muzeum Arsenał.
19 interwencji strażacy odnotowali w pow. bialskim. Trwa również akcja straży przy uzdrowisku w Nałęczowie, gdzie woda zalała budynki.
Straty na parkingu w Lublinie
W nocy przy ul. Peowiaków w Lublinie (obok dawnego kina) złamało się drzewo. Jak informuje właściciel budynku straty są znaczne: zniszczone cztery reklamy świetlne, pogięta balustrada parkingu, zdewastowane dwie lampy ledowe oświetleniowe, polamane reklamy stojące, uszkodzony zjazd parkingu (kostka oraz plyty granitowe), uszkodzona instalacja elektryczna oraz system parkingowy. Szacujemy je na ok. 50 - 60 tys zł - wylicza Andrzej Stachura.
Strażacy w sumie usunęli 40 powalonych drzew w naszym województwie. 105 zgłoszeń dotyczyło wypompowywania wody.