Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

25 września 2022 r.
15:28

Nad polskim handlem detalicznym zawisły czarne chmury. Od początku roku zniknęło 3,8 tys. sklepów

0 5 A A

Rozmowa z Tomaszem Starzykiem, specjalistą do spraw public relations w firmie Dun & Bradstreet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>Złota Setka 2021 – dodatek Dziennika Wschodniego do pobrania w tym miejscu<<

• Postępująca inflacja i drożyzna powodują, że coraz więcej firm ogłasza upadłość, lub tnie koszty zwalniając pracowników. Które branże obecnie są w największym kryzysie i jak wyglądają statystyki?

– Szalejąca inflacja, a co za tym idzie spadek siły nabywczej Polaków i stale pogarszające się nastroje konsumenckie, a także rosnące koszty własne to główne przyczyny problemów finansowych polskich firm.

W pierwszym półroczu 2022 roku według Dun & Bradstreet, w Polsce niewypłacalność ogłosiło blisko 1150 firm, co jest liczbą porównywalną z liczbą bankructw w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na tę liczbę składają się postępowania sądowe i obwieszczenia pozasądowe. Trzeba jednak w tym miejscu podkreślić, że ta stabilizacja w liczbie upadłości jest dość zwodnicza. Wydawać by się mogło, że w okresie pandemii tych bankructw będzie więcej. A tak nie jest. Nie tylko w Polsce, ale w większości państw na świecie. Mniejsza liczba upadłości firm to wypadkowa kilku czynników. Przede wszystkim licznych rządowych programów wsparcia przedsiębiorców, ulg podatkowych, zmian w prawie upadłościowym czy łatwiejszym dostępem do tanich i niskooprocentowanych kredytów, co pozwoliło firmom na szybkie dokapitalizowanie bieżącej działalności. Bankructw będzie więcej, ale jest to proces odroczony w czasie.

Mniej optymistycznie przedstawia się sytuacja np. na rynku sprzedaży detalicznej. Nad polskim handlem detalicznym zawisły czarne chmury. Od początku roku do końca września z polskiego rynku zniknęło 3,8 tys. sklepów. Do tej liczby należy dodać ponad 6,5 tys. zawieszonych działalności, co oznacza, że w tym roku blisko 10,5 tys. polskich detalistów było zbankrutowało, zamknęło lub zawiesiło swoją działalność. Wedle szacunków Dun & Bradstreet na polskim rynku działa nieco ponad 372,3 tys. sklepów, co w porównaniu do końca 2021 roku stanowi spadek o 1 proc.

Wzrost liczby sklepów odnotowano zaledwie w 2 na blisko 30 monitorowanych przez Dun & Bradstreet branżach. O 0,6 proc. wzrosła liczba sklepów z wyrobami medycznymi i o blisko 4 proc. z grami i zabawkami. Natomiast największy spadek w ujęciu procentowym zanotowały sklepy z AGD i urządzeniami elektrycznymi. Tylko w bieżącym roku rynek skurczył się o ponad 10 proc. To bezpośrednio wiąże się z zapaścią na rynku kredytów hipotecznych i właściwie zatrzymaniem całego procesu począwszy od otrzymania kredytu, poprzez kupno mieszkania a kończąc na jego urządzaniu.

• Czy procesy prowadzące do obecnej sytuacji można było jakoś przewidzieć? Jak się przed nimi obecnie bronić?

– Nie jestem przekonany co do tego, że można było przewidzieć w skali makro przyczyny dzisiejszych trudności gospodarczych. W pierwszej kolejności wymieniam wojnę Ukrainy z Rosją czy pandemię COVID-19.

Natomiast jeśli mowa o ewentualnym bankructwie naszego kontrahenta, to takie już, na podstawie analizy historycznych danych finansowych, powiązań osobowych i kapitałowych firmy czy danych płynących z rynku w odniesieniu do glokalizacji czy sytuacji w branży można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć.

Sprawdzając firmy przed zawarciem transakcji bronimy swoją firmę przed trudnościami, a w skrajnych przypadkach przed własnym bankructwem. Sprawdzać firmę można na wiele różnych sposobów. Przeprowadzając wywiad środowiskowy, pytając w izbach handlowych, gospodarczych, wyszukując dane w Internecie lub korzystając w tym celu z wyspecjalizowanych firm jak wywiadownie gospodarcze, Biuro Informacji Kredytowej czy Biura Informacji Gospodarczej. W wywiadowniach gospodarczych firmę można sprawdzić poprzez raport handlowy.

• Wywiadownia przygotowuje dla swoich klientów produkty, zawierające z jednej strony pełny obraz działalności firm z całego świata, a z drugiej gotową wiedzę w postaci rekomendacji dotyczącej wiarygodności tej firmy.

– Podstawową wartością raportu handlowego jest rekomendacja współpracy z danym partnerem handlowym. W przypadku negatywnej rekomendacji, nasz klient powinien zastanowić się czy takie ryzyko jest dla niego opłacalne. Klient może zauważyć również pogarszającą się sytuację finansową podmiotu na licznych wykresach, co pozwala na jeden rzut oka ocenić najbliższą przyszłość firmy. Ciekawym elementem raportu jest porównanie podmiotu do jego branżowej konkurencji przez pryzmat wskaźników porównawczych. Raport handlowy pozwala również dostrzec niebezpieczne symptomy istniejące u badanego kontrahenta, takie jak powiązania osób z kierownictwa z firmami w złej kondycji finansowej. Inny element, na jaki warto zwrócić uwagę, to tendencje w sezonowości moralności płatniczej podmiotu. Pozwala on dotrzeć do sytuacji finansowej spółki matki podmiotu. Raport handlowy stanowi więc wielofunkcyjne narzędzie pozwalające odkrywać niebezpieczne obszary ryzyka działalności z konkretnym partnerem handlowym.

Dodatkowo informacja o firmie wzbogacona jest o dwa istotne źródła: informację o moralności płatniczej podmiotu oraz powiązania kapitałowe podmiotu z firmami zagranicznymi. Pierwsze z tych źródeł informuje o historii zaległości płatniczych, co daje naszym klientom unikalną wiedzę na temat obecnych i przyszłych kontrahentów. Drugie źródło to największa na świecie baza danych podmiotów i powiązań licząca w tej chwili ponad 455 mln firm z ponad 220 krajów na świecie, pozwalająca zbadać kondycję finansową spółki matki badanego kontrahenta, nawet gdy pochodzi ona z bardzo odległych krańców świata.

• Automatyczne kasy w sklepach, automatyczne odpowiedzi na zapytania w mediach społecznościowych, czy roboty zapraszające przez telefon na spotkania sprzedażowe. Na każdym kroku spotykamy się z postępującą automatyzacją w biznesie. W Państwa branży gromadzenia i analizy danych również się tak dzieje?

– Powszechna automatyzacja w naszym życiu wydaje się czymś nie do zatrzymania. Jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Wspomina Pan o kasach automatycznych, robotach zapraszających na spotkania sprzedażowe. Dodałbym do tego jeszcze roboty przygotowujące i podające jedzenie w restauracjach, bezosobowe hotele, a ostatnio także sklepy spożywcze. Wydaje się, że jest to proces, przed którym nie da się uciec. Także w naszej branży zaszły w ostatnich latach ogromne zmiany. Przede wszystkim w zakresie zbierania, przetwarzania i pokazywania danych.

Dzisiaj gromadzimy dane o firmach i ich właścicielach z całego świata, weryfikujemy je i łączymy. Każdego dnia wykorzystujemy zaawansowane technologie, także sztuczną inteligencję aby naszym klientom dostarczyć gotowe do użycia informacje. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze.

• Jakie są Wasze główne źródła danych o przedsiębiorstwach? I czy w ostatnim czasie pojawiają się jakieś nowe? 

– Dun & Bradstreet korzysta z wielu źródeł informacyjnych zarówno rejestrowych, branżowych oraz typowo marketingowych. Pozwala to naszym klientom uzyskać w bardzo krótkim czasie pełną informację na temat kontrahenta, począwszy od potwierdzenia jego danych rejestrowych (zgodne z KRS lub ewidencją działalności gospodarczej), informacji o danych finansowych (sprawozdania finansowe firm składających takie dane w sądach gospodarczych), zdarzeniach prawnych (rejestr upadłości i likwidacji) po dane zamieszczone w różnych portalach internetowych, prasie lub z wywiadu z kierownictwem firmy.

ZŁOTA SETKA 2021 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

Dun & Bradstreet to wiodący i globalny dostawca danych i analiz pozwalających na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, co umożliwia firmom na całym świecie poprawę wyników. Wgląd w Data Cloud Dun & Bradstreet aktywizuje i dynamizuje rozwiązania, które pozwalają klientom na wzrost przychodów, obniżenie kosztów, ograniczenie ryzyka i rozszerzenie ich działalności. Od 1841 r. niezależnie od ich wielkości, firmy na całym świecie współpracują z Dun & Bradstreet, minimalizując ryzyko prowadzenia biznesu i odkrywając nowe możliwości rynkowe.

Tomasz Starzyk (fot. Materiały prasowe)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bezpieczna Polska w Europie!

Bezpieczna Polska w Europie!

Drodzy Państwo, Jestem doświadczonym ekspertem w zakresie doradztwa biznesowego. Od 23 lat specjalizuję się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Swoje doświadczenie zdobywałam od lat ‘90. pełniąc funkcję doradcy ds. UE, w okresie przedakcesyjnym dla Polski.

Tak kibicowaliście Motorowi w meczu z drużyną z Wrocławia!
Zdjęcia
galeria

Tak kibicowaliście Motorowi w meczu z drużyną z Wrocławia!

W hicie 7. kolejki żużlowej PGE Ekstraligi Orlen Oil Motor Lublin pokonał w niedzielę na torze przy Al. Zygmuntowskich Betard Sparta Wrocław 50:40. Kibicowaliście naszym żużlowcom? Szukajcie się na zdjęciach!

Tak Motor Lublin świętował awans po meczu z Arką Gdynia [zdjęcia]
galeria

Tak Motor Lublin świętował awans po meczu z Arką Gdynia [zdjęcia]

32 lata i koniec! Motor Lublin znów w piłkarskiej elicie. Żółto-biało-niebiescy w niedzielny wieczór pokonali w finale baraży o PKO BP Ekstraklasę Arkę Gdynia

Hit kolejki dla Orlen Oil Motoru Lublin!
ZDJĘCIA
galeria

Hit kolejki dla Orlen Oil Motoru Lublin!

Najpierw dużo niepewności, potem przedłużone oczekiwanie, a na koniec świetny speedway – tak w skrócie można podsumować niedzielny mecz Orlen Oil Motoru Lublin z Betard Spartą Wrocław. Gospodarze wygrali 50:40 i na półmetku sezonu zasadniczego są nadal niepokonani

Mateusz Stolarski wprowadził Motor do ekstraklasy po 32 latach

Trener Motoru: W przerwie powiedziałem drużynie, że nie wygramy z Arką, jeżeli nie wrócimy do bycia sobą

Niesamowite emocje w Gdyni. Nie pierwszy raz na przestrzeni ostatnich lat Motor Lublin pokazał, że gra do samego końca i bez względu na okoliczności jest w stanie odnieść sukces. Piotr Ceglarz i spółka wywalczyli drugi awans z rzędu. Co o meczu z Arką Gdynia powiedział trener Mateusz Stolarski?

Lublin i region gratuluje piłkarzom Motoru awansu do ekstraklasy!

Lublin i region gratuluje piłkarzom Motoru awansu do ekstraklasy!

Media społecznościowe "zapłonęły" po wygranym na wyjeździe 2:1 przez piłkarzy lubelskiego Motoru finale baraży o ekstraklasę z Arką Gdynia. Gratulacje zawodnikom i sztabowi szkoleniowemu złożyli m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wojewoda Krzysztof Komorski.

Motor w niesamowitych okolicznościach po raz kolejny odwrócił losy meczu
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Niezniszczalny Motor Lublin pokonał Arkę Gdynia i po 32 latach wraca do ekstraklasy [wideo]

Motor po raz kolejny pokazał niesamowity charakter. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży o awans do PKO BP Ekstraklasy jeszcze do 87 minuty przegrywała z Arką Gdynia 0:1. W końcówce odwróciła jednak losy spotkania i zdobyła dwa gole. Dzięki temu po 32 latach znowu zagra w elicie.

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [zapis relacji na żywo]

W hicie siódmej kolejki Orlen Oil Motor Lublin podejmuje na swoim torze Betard Spartę Wrocław

Dojazd do przejścia w Dorohusku

Unia dorzuca kolejne 64 miliony euro, bo wojsko musi mknąć

Około 64 mln euro wyniesie dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S12 od Chełma do MOP Teosin. Wcześniej GDDKiA otrzymała dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę drogi S12 na odcinku od MOP Teosin do granicy państwa w Dorohusku o łącznej długości ok. 5,33 km. Cały odcinek S12 od Piask do granicy ma być dostępny dla kierowców w 2027 roku.

Tak z wygranej cieszyła się Karolina Filipkowska, prezenterka Polsatu.
Zdjęcia

Lotto Triathlon Energy Lublin 2024. Prezenterka Polsatu najszybsza! Kto jeszcze wygrał?

Wystartował dziewiąty sezon LOTTO Triathlon Energy. Pierwszym przystankiem cyklu, podobnie jak przed rokiem był Lublin. Zawodniczki i zawodnicy walczyli na trasach zlokalizowanych nad Zalewem Zemborzyckim na dwóch dystansach 1/8 i 1/4 IM. Pogoda była łaskawa, miało być deszczowo i burzowo, ale ostatecznie wszystko przeszło bokiem i jedynie w pływaniu wysokie fale były utrudnieniem dla startujących.

Piłkarze Motoru i Arki walczyli o ostatnie miejsce w PKO BP Ekstraklasie

Powrót do ekstraklasy po 32 latach! Arka Gdynia - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor aż do 87 minuty przegrywał w Gdyni z Arką 0:1. W końcówce po raz kolejny w ostatnich latach piłkarze Mateusza Stolarskiego pokazali niesamowity charakter i jeszcze w regulaminowym czasie gry zdobyli dwa gole. Dzięki temu po 32 latach w Lublinie znowu zagości PKO BP Ekstraklasa.

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Od jutra mieszkańcy Chełma będą mogli zgłaszać swoje propozycje w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Miasto na realizację projektów przeznaczy 2,5 miliona złotych.

Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Koszykówka 3x3. Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Dla koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin występ na południu Francji był okazją do poprawienia sobie humorów po utracie szans na występ w Igrzyskach Olimpijskich

W planach jest stworzenie Regionalnego Centrum Turystyki i Wypoczynku nad Zalewem Kraśnickim

ZIT poruszy Kraśnik, Urzędów i Dzierzkowice

Pod zawiłą nazwą kryją się projekty o wartości 10,2 mln złotych. Chodzi o Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika, która została właśnie przyjęta przez Radę Sterującą ZIT MOF. Teraz dokumentem zajmą się radni.

Dominika Ullman będzie w najbliższym sezonie występować ponownie w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

Dominika Ullman pozostaje w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

To bardzo ważna informacja, ponieważ mówimy o jednej z najważniejszych zawodniczek młodego pokolenia w Polsce

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium