Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

21 stycznia 2020 r.
15:40

Jagody, miody i traktory. Międzynarodowa Wystawa Sadownicza „Jagodowe Trendy 2020” w Lublinie [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora ask
2 7 A A

Jeszcze jutro, do godziny 15.00, zwiedzać można XVI Międzynarodową Wystawę Sadowniczą „Jagodowe Trendy 2020”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trakcie wystawy wziąć można udział w wykładach. W dzisiejszym programie znajdują się sesje poświęcone uprawie roślin jagodowych pod osłonami oraz w gruncie otwartym, a także zatrudnieniem w sadownictwie. Zwiedzać można także stoiska różnych wystawców.

- Oferujemy sadzonki borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej, jeżyny bezkońcowej, żurawiny i hitu ostatnich lat: aktinidii, czyli mini kiwi – wylicza Bartłomiej Romański, właściciel Gospodarstwa Romańscy. – Udział w wystawach jest dla nas bardzo cenny. Rozwijamy wtedy naszą firmę pozyskując nowych klientach. Bazujemy na plantatorach, ale otwarci jesteśmy także na klientów indywidualnych.

Wystawa jest okazją do zaprezentowania się wielu lokalnych producentów.

- Mamy się czym chwalić. Promujemy wyjątkowe produkty regionalne, takie jak grzaniec Marcina z Urzędowa, gruszka suszona z Urzędowa, pieróg jaglany, czy szarytka gruszka w marynacie – wylicza Janina Bańka, wiceprezes Rady Kobiet Powiatu Kraśnickiego. – Naszych produktów nie można kupić w sklepach. Wiadomości o nich rozchodzą się właśnie podczas takich wystaw, a potem pocztą pantoflową.

- Zachęcamy smakoszy, ale także ewentualnych producentów – dodaje Wioletta Wilkos, członek zarządu Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru. – Jego rzemieślniczej produkcji podejmują się coraz częściej producenci owoców w swoich gospodarstwach. To alternatywa dla sadowników, który borykają się z problemem podaży przewyższającej znacznie popyt. Mówimy, że cydr to możliwość tworzenia dodatkowych dochodów w gospodarstwie.

Inni rolnicy luki na rynku szukają sami.

- Zaczynałem od tradycyjnej rodzinnej uprawy sadowniczej, ale w pewnym momencie przestało to wystarczać. Wtedy zająłem się także produkcją soku z jabłek. Wkrótce na rynku było go jednak tak dużo, że musiałem rozejrzeć się za czymś innym – mówi Grzegorz Maryniowski, jak mówi śmiejąc się jednocześnie prezes, technolog i pracownik firmy BiGrim. – Nie chciałem powielać wykorzystanych lub pomysłów tylko spróbować czegoś innego. Padło na produkcję soków owocowych z owoców niszowych, takich jak rokitnik, czarna malina, czy czeremcha. Łączą w sobie smak i zdrowie.

- Nasza sytuacja jest coraz gorsza, ale się nie poddajemy – podkreśla Jerzy Pietraś, z Koła Pszczelarzy Bełżyce Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. – Miodu jest coraz mniej, bo ze względu na ciągłe susze rośliny coraz gorzej nektarują. Spustoszenie wśród pszczół sieje choroba pasożytnicza, warroza. Problemem jest też coraz krótsza żywotność pszczół. Zapotrzebowanie na miód jednak nie spada. Musimy szukać więc sposobów na przezwyciężenie nurtujących nas bolączek.

„Jagodowe Trendy 2020” zwiedzać można w Targach Lublin. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium