Blisko piętnaście procent naszego społeczeństwa to niepełnosprawni. Spośród nich tylko nieliczni pójdą zagłosować w czerwcowym referendum, w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tylko około 15 proc. lokali wyborczych na Lubelszczyźnie ma podjazdy umożliwiające dotarcie do nich osobom na wózkach.
- W Lublinie to naprawdę wielki problem, jak na takie duże miasto podjazdów do komisji wyborczych powinno być kilka razy więcej. Oczywiście niepełnosprawny może przepisać się do obwodu, gdzie lokal wyborczy jest dostosowany, jednak co z tego kiedy Biuro Ewidencji Ludności jest też obiektem niedostępnym - skarży się Adam Orzeł, koordynator ds. barier architektonicznych Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.
Z możliwości dokonania zmian w spisie wyborców w Lublinie skorzystało około 1,2 tys. osób. Jednak sami urzędnicy przyznają, że większość to studenci, a osób niepełnosprawnych było wśród nich niewiele.
- To prawda, że biuro ewidencji mieści się na pierwszym piętrze i osoby na wózkach mają do niego utrudniony dostęp - przyznaje Barbara Daniluk, pełnomocnik ds. referendum Urzędu Miejskiego w Lublinie. - Jednak była możliwość poproszenia urzędnika, aby formalności załatwić na dole - dodaje.
Podobna sytuacja ma miejsce w Zamościu, gdzie jedyną drogą do Wydziału Spraw Obywatelskich w tamtejszym UM jest wąska klatka schodowa. Efekt? Przed ostatnimi wyborami samorządowymi z możliwości zmiany okręgu wyborczego skorzystała tylko jedna osoba niepełnosprawna. Co na to urzędnicy? - Niestety, likwidacja barier nie wchodzi w grę. Ratusz to obiekt zabytkowy i na przysłowiowe wbicie gwoździa potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków - wyjaśnia Krzysztof Rusztyn, dyrektor WSO Urzędu Miejskiego w Zamościu.
Co na to niepełnosprawni? - W ostatnich wyborach głosowałam w swoim obwodzie, gdzie komisja mieści się w budynku z barierami. Wtedy poprosiłam o pomoc znajomego, jednak wymagało to takiej determinacji, że nie wiem czy zechcę to powtórzyć - mówi Janina Stefaniuk, przewodnicząca stowarzyszenia Ruch Osób Niepełnosprawnych "Feniks” w Zamościu.
Na początku tego tygodnia Państwowa Komisja Wyborcza wystosowała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast pismo, w którym apeluje o zapewnienie transportu do lokali wyborczych osobom, które mają trudności w poruszaniu się.
Jak zareagują samorządy? - Mamy dwa busy przystosowane do przewożenia wózków, które podczas referendum będą cały czas do dyspozycji. W razie potrzeby jesteśmy w stanie zorganizować więcej środków transportu. Oczywiście chęć skorzystania z naszej pomocy należy zadeklarować wcześniej - mówi B. Daniluk.
Czy podobnie będzie w innych miejscowościach, każdy musi sprawdzić sam, ponieważ zapewnienie dojazdu do urn wyborczych nie jest dla władz lokalnych obowiązkiem. •
Tam niepełnosprawni będą mogli głosować bez przeszkód
ODN, ul. Kolejowa 8
SP nr 5, ul. Sidorska 30
ZSO nr 3, ul. Narutowicza 39
SP nr 2, ul. Akademicka 8
Zamość
SP nr 9, ul. Kalinowa 5a
III LO , ul. Kilińskiego 15
SP nr 10, ul. Peowiaków 30a
ZSP nr 3, ul. Zamoyskiego 62
Chełm
ZSM, ul. Szpitalna 50
II LO, ul. Szpitalna 14
Przedszkole nr 1, ul. Lubelska 4
SP nr 4, ul. Prymasa Wyszyńskiego 15
Lublin
Adresy 20 lokali na stronie internetowej
www.um.lublin.pl
(w aktualnościach
pod hasłem referendum ogólnokrajowe)