Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

15 września 2009 r.
12:41
Edytuj ten wpis

Pod władzą najeźdźcy

0 0 A A

Okupanci nie czuli większej potrzeby, by inwestować w Lublinie. Bodajże największym przedsięwzięciem był obóz na Majdanku. Ale też nie poczynili proporcjonalnie tak wielkich zniszczeń, jak w Warszawie. A nawet chcieli odbudować Stare Miasto, by udowodnić, że Lublin to... niemiecki gród.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Niemcy nie przewidywali specjalnych rewolucji w mieście – przyznaje Grażyna Jakimińska, kierownik Muzeum Historii Miasta Lublina. – Nadali większe znaczenie kościołowi ewangelickiemu i uczynili Ogród Saski parkiem w stylu Tyrolskim. Postawili tam m.in. piwiarnię.

Nie oznacza to, że okupanci nie mieli żadnych planów wobec Lublina. W lipcu 1941 roku Heinrich Himmler zdecydował, że w mieście powstanie specjalna dzielnica przeznaczona m.in. dla esesmanów. Miała pomieścić aż 60 tys. ludzi.
Szczególny nacisk projektanci mieli położyć na teren Starego Miasta. Hitlerowcy wmawiali, że to niemieckie miasto, bo w zamierzchłej przeszłości było oparte na prawie niemieckim. Mało tego, doszukiwali się tu wręcz pomników niemieckiej architektury. Być może dlatego częściowa odbudowa zniszczeń na Starym Mieście zaczęła się już w październiku 1939 r.
W swej propagandzie mającej wmówić nam germańskość Lublina okupanci posuwali się bardzo daleko. W jednym z materiałów z tamtych lat można było przeczytać, że "pierwsza wojna światowa była ciężkim okresem próby dla niemieckości Lublina. W 1915 roku niemieccy wieśniacy byli wywiezieni w głąb Rosji (...). W niedługim czasie przypadło miasto zmartwychwstałej Polsce.
Jednak dwudziestoletnie polskie panowanie pozostało tylko epizodem. Bowiem 18 września 1939 roku powróciła do Lublina zwycięska armia Wielkich Niemiec”.
Niemcom o wiele lepiej niż inwestycje wychodziły zmiany nazw ulic. W sumie około stu. 1 września 1940 r. w pierwszą rocznicę wybuchu wojny na pl. Litewskim zorganizowano wielkie uroczystości z okazji przemianowania placu na Adolf Hitler Platz. I tak np. ul. Ruska stała się Świdnikerstrasse, Al. Racławickie – Warschauerstrasse, a Skłodowskiej – Reinhard-Heydrich-Strasse.
W 1940 r. generalny gubernator zgodził się na zaciągnięcie przez Zarząd Miejski 1,75 mln zł pożyczki na przebudowę jezdni Krakowskiego Przedmieścia, wybrukowanie ul. Kąpielowej, budowę bocznicy kolejowej dla Elektrowni Miejskiej, budowę mostu na Czerniejówce w ciągu ul. Pawiej, czy też uregulowanie Bystrzycy. Cały czas działała Nadzwyczajna Komisja Budowlana, która miała opracować wytyczne do odbudowy Lublina.

W styczniu 1941 Zarząd Miejski przymierzał się do kontynuacji budowy stadionu koło Bystrzycy, przebudowy Al. Racławickich, ul. Staszica, uliczek Starego Miasta, ul. Lubomelskiej, Wieniawskiej i budowę ul. Startowej.
Największą inwestycją okupanta był obóz koncentracyjny na Majdanku. Polecenie jego budowy zostało wydane we wrześniu 1941 r. Dwa miesiące później prace były zaawansowane tak mocno, że obóz był już zdolny przyjąć 10 tys. więźniów. W czerwcu 1942 r. obóz został podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej, wtedy też uruchomione zostało tu krematorium.
W lipcu 1942 r. Elektrownia Miejska musiała na polecenie Niemiec zastąpić miedzianą sieć przesyłową siecią wykonaną z aluminium. Najeźdźca zyskał w ten sposób 70 ton miedzi. W ramach planów zgermanizowania Lublina (który przed wojną liczył 140 tys. mieszkańców, w lipcu 1943 r. miał 89 tys., a docelowo miał mieć tylko 60 tys. mieszkańców, by stworzyć miejsce dla ludności niemieckiej) Himmler planował m.in. rozbudowę sieci sanitarnej, do której wykorzystane miały być materiały z rozbiórki wyburzonego getta w Warszawie.
Jesienią 1943 r. Niemcy spodziewali się już, że nie wygrają tej wojny i że będą musieli ewakuować się z Lublina pod naporem wojsk radzieckich. Wtedy też powstał plan zakładający zniszczenie przy użyciu bomb zegarowych wielu obiektów na terenie miasta. Wśród nich był gmach Poczty Głównej, Zamek, elektrownia, wszystkie urządzenia wodociągów i kanalizacji, a także obóz na Majdanku.
Z piwiarni i innych obcych elementów, które hitlerowcy postawili w Ogrodzie Saskim nie zostało już nic. – Wyrzuciliśmy to wszystko jak tylko można było to wyrzucić – mówi Jakimińska.

Pozostałe informacje

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium