Smog dokucza nam coraz bardziej. Sposobem na wygranie walki z zanieczyszczeniem powietrza jest wymiana pieców węglowych, tzw. kopciuchów, na kotły zasilane przyjaznymi środowisku źródłami energii, takimi jak gaz płynny (LPG). Gaz płynny ma wiele zalet i zastosowań. Praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem są np. sieci gazowe na gaz płynny, które oferuje GASPOL. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla mieszkańców regionów, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci gazu ziemnego.
W ciągu kilkunastu lat powstało kilkaset takich inwestycji na terenie całej Polski. Co ciekawe, rozwiązanie to można z powodzeniem stosować zarówno w obiektach już istniejących, jak i nowo budowanych, zarówno w osiedlach domów jednorodzinnych, jak i zabudowie szeregowej i wielorodzinnej.
– Nasze rozwiązanie kierujemy do deweloperów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, gmin oraz samorządów lokalnych poszukujących wygodnego, bezobsługowego, efektywnego i przyjaznego środowisku źródła ogrzewania dla inwestycji, które nie mają dostępu do gazu ziemnego – mówi Paweł Kępski, Kierownik Sprzedaży ds. Sieci Gazowych w GASPOLU.
Na czym polega atrakcyjność tego rozwiązania? Nie wszędzie można podłączyć obiekt do sieci gazu ziemnego. Niekiedy może się to wiązać z dużymi kosztami. Dzięki firmie GASPOL te trudności można wykluczyć.
– Gaz płynny jest często traktowany jako etap pregazyfikacyjny – wyjaśnia Paweł Kępski. – Kiedy jest już możliwe podłączenie do sieci gazu ziemnego, infrastruktura grzewcza, czyli kocioł i instalacja, pozostaje ta sama. Zmienia się tylko paliwo. Jedna instalacja LPG zapewnia ogrzewanie budynków, gaz do kuchenki gazowej i podgrzanie wody użytkowej.
To dobre rozwiązanie także dlatego, że zbiornik z paliwem jest umiejscowiony poza budynkiem, dzięki temu nie ma konieczności przeznaczania odrębnego pomieszczenia na kotłownię ani składowania opału. Oprócz naziemnych stosowane są zbiorniki podziemne, praktycznie niewidoczne po zagospodarowaniu terenu. Poza tym sieci gazowe zasilane gazem płynnym nie różnią się od tych zasilanych gazem ziemnym.
Bardzo ważne i potrzebne jest modernizowanie systemów grzewczych i zastępowanie starej infrastruktury nowoczesną, np. ogrzewania węglowego gazowym. Przy modernizacji centralnych kotłowni zasilających bloki wielorodzinne oszczędności związane z eksploatacją mogą wynieść nawet 20 proc. w porównaniu z podobnymi instalacjami korzystającymi z innych źródeł ciepła.
Co więcej, rozwiązanie ma charakter proekologiczny – nie przyczynia się do powstawania smogu i emisji pyłów zawieszonych. Dla mieszkańców gaz płynny oznacza bezobsługowość, wygodę oraz czystość. Dzięki zastosowaniu instalacji LPG użytkownicy samodzielnie włączają ogrzewanie i ustawiają temperaturę. Nie ma tu tzw. sezonów grzewczych. Instalacja jest w ciągłej gotowości do działania.
Pojawia się pytanie o dostawy paliwa i zapewnienie niezakłóconego funkcjonowania instalacji. GASPOL zapewnia całodobowy serwis instalacji gazowej. Dzięki urządzeniu monitorującemu poziom paliwa w zbiornikach GASPOL z wyprzedzeniem powiadamia właściciela lub zarządcę budynku o konieczności uzupełnienia paliwa i uzgadnia termin dostawy gazu. Na podstawie zdalnego odczytu stanu gazomierza firma co miesiąc wystawia rachunek za zużyty gaz dla każdego lokalu odrębnie. W przypadku nieregulowania należności przez lokatora GASPOL ma prawo odciąć dłużnikowi dostęp do gazu – inni użytkownicy tego nie odczują.
Eksperci branży energetycznej uważają, że sieci gazowe zasilane gazem płynnym będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem za sprawą atrakcyjnej ceny, korzystnych warunków użytkowania oraz właściwości proekologicznych. Walkę ze smogiem możemy wygrać tylko, jeśli zmienimy źródła ogrzewania z zanieczyszczających powietrze paliw stałych na niskoemisyjne, wydajne, takie jak gaz płynny.
Więcej informacji o ogrzewaniu gazem płynnym pod numerem telefonu: 606 800 400 lub na gaspol.pl