Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

26 lutego 2021 r.
11:10

Jak wybrać kalkulator?

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mogą kojarzyć się z pracą księgowego, szkołą, studiami, żmudnymi obliczeniami, a nawet maturą. Mniejsze lub większe, mniej lub bardziej skomplikowane urządzenia znacząco wpływają na jakość naszego życia i przede wszystkim minimalizują ryzyko pomyłek w rachunkach i dlatego są używane niemalże wszędzie, a także telefony tę funkcję mają jako obligatoryjną.

  1. Idealny kalkulator
  2. Kto korzysta z kalkulatora?
  3. Jakie są rodzaje kalkulatorów?
  4. Co przydaje się w kalkulatorze?

Idealny kalkulator

Oczywiście wybór konkretnego kalkulatora powinien być podyktowany potrzebami. Innych funkcji będzie potrzebować uczeń, a inne będą niezbędne w biurze. Poza tym oczywiście trzeba wziąć pod uwagę aspekt mobilności. Duże urządzenia stoją na biurku, a te kieszonkowe, można zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie się chce. Poza tym oczywiście będziemy wyróżniać kalkulatory z procentami, z całkami czy proste urządzenia idealne do szkoły.

Szczególnie uważnie należy wybierać kalkulator z oferty https://www.euro.com.pl/kalkulatory.bhtml, gdy szuka się urządzenia do zadań specjalnych. Na przykład studenci nauk ścisłych będą używać tego typu sprzętu do skomplikowanych obliczeń matematycznych. Same urządzenia będą się znacząco od siebie różnić w zależności od tego, jak bardzo są specjalistyczne.

Kto korzysta z kalkulatora?

Teoretycznie każdy na jakimś etapie życia lub też w konkretnych okolicznościach. Są też oczywiście tacy, którzy szukają czegoś więcej niż funkcje dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz obliczania procentów i wówczas potrzebują kalkulatorów naukowych. Najczęściej po nie sięgają naukowcy i studenci nauk ścisłych. Chodzi nie tylko o to, by zminimalizować ilość możliwych pomyłek obliczeniowych, ale przede wszystkim o to, by nie musieć obliczać w pamięci skomplikowanych układów równań, całek czy liczb zespolonych. Byłoby to czasochłonne oraz bardzo uciążliwe i dlatego naukowcy sięgają po pomocne urządzenia.

Jakie są rodzaje kalkulatorów?

W sklepach znaleźć można bardzo różnorodne kalkulatory, które różnią się wielkością, ergonomicznością, funkcjonalnościami i oczywiście ceną. Popularne są na przykład modele biurowe. Na podstawowych urządzeniach można wykonać takie czynności jak na przykład  dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie, mają także funkcje procentów czy pierwiastka kwadratowego. Oczywiście w konkretnych kalkulatorach można znaleźć też działania, które na przykład przydają się w handlu i pomagają obliczyć marże. By poprawić funkcjonalność, tego typu kalkulatory są wyposażone w duże klawisze i jednolite wyświetlacze. Ich ważną zaletą jest również to, że nie są drogie, a znacznie usprawniają różnego rodzaju działania matematyczne.

Kieszonkowe kalkulatory przede wszystkim przykuwają uwagami niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu taki model można mieć zawsze przy sobie – w plecaku, torebce, a nawet kieszeni. W wielu wariantach będą to bardzo uproszczone urządzenia, które będą obsługiwać jedynie podstawowe działania, ale na tym polega ich funkcjonalność.

W niektórych przypadkach świetnie sprawdzi się kalkulator ze zintegrowaną drukarką. Pozwala ona od razu drukować obliczenia, by móc później na przykład do nich wrócić i przeanalizować cały proces. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają osoby zajmujące się finansami i księgowością. Poza oczywiście podstawowymi funkcjami, jakie ma każdy kalkulator ten będzie posiadał również funkcje finansowe – na przykład te pozwalające szybko obliczyć marże, podatek, kursy walut.

Modele naukowe są najbardziej rozbudowane pod względem posiadanych funkcji. Znaleźć tu można na przykład obliczanie całek, funkcji matematycznych czy układów równań. Warto zwrócić uwagę, że na rynku są modele na tyle zaawansowane, że posiadają ponad 500 funkcji. Najczęściej kalkulatory naukowe wykorzystywane są na uczelniach oraz w branży budowlanej, technicznej czy chemicznej i należą do podstawowych akcesoriów studentów oraz wykładowców nauk ścisłych. Poza tym że tego typu urządzenia są wyposażone w bardzo różnorodne funkcje, to wyróżniają się także wyglądem. Mogą mieć na przykład kilku liniowe wyświetlacze, zdecydowanie więcej przycisków, a także różnorodne możliwości zapisu danych. Przy skomplikowanych wyliczeniach znacznie ułatwiają realizowanie zadań.

Jeszcze bardziej rozbudowane są kalkulatory graficzne. Posiadają bowiem opcje robienia wykresów, a także są wyposażone w inne elementy wizualne. Dzięki temu można obliczenia statystyczne czy też geometryczne można uzupełnić o odpowiednią grafikę. Z tego typu sprzętu chętnie korzystają finansiści i matematyczny oraz specjalisty z sektora budowlanego.

Co przydaje się w kalkulatorze?

Można żartować, że kalkulatory zastąpiły liczydła i wiele osób nie wyobraża sobie obecnie bez nich pracy, odrabiania lekcji czy też rozwoju zainteresowań. I choć oczywiście najważniejszą funkcją jest liczenie, to warto zwrócić uwagę na różnorodne aspekty i udogodnienia przy wyborze konkretnego modelu. Ważne na przykład będzie to, w jaki sposób kalkulator będzie zasilany. Do wyboru są te z baterią lub ogniwem słonecznym. Nowoczesny sprzęt może być wyposażony w wejście USB, które daje możliwość podłączenia do komputera lub też mają funkcję QR kod. To natomiast pozwala na przesłanie obliczeń na telefon czy tablet, a tym samym na korzystanie z szeregu różnych aplikacji. To przydatna opcja szczególnie w kalkulatorach naukowych.

undefined

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Drugie ligowe zwycięstwo Avii Świdnik w tym roku

Drugie ligowe zwycięstwo Avii Świdnik w tym roku

Koniec kiepskiej passy piłkarzy Avii. Po pięciu meczach bez zwycięstwa świdniczanie w końcu zgarnęli komplet punktów. W sobotę żółto-niebiescy pokonali na wyjeździe Czarnych Połaniec 2:1. W tym roku, to dopiero druga wygrana drużyny Łukasza Mierzejewskiego w lidze.

Jak nas oszukują na jajkach

Jak nas oszukują na jajkach

Co czwarty sprzedawca jaj oszukiwał klientów błędnie informując o terminie ich trwałości, klasy jakości, metody chow kur - informuje Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Przebadano 460 tys. partii, w sumie 160 000 jaj.

Świdniczanka lepsza od Podlasia. „Rozdajemy łatwe bramki”

Świdniczanka lepsza od Podlasia. „Rozdajemy łatwe bramki”

Piąty mecz z rzędu bez porażki Świdniczanki. W sobotę drużyna Łukasza Gieresza pokonała w derbach Podlasie Biała Podlaska 2:1. Goście wpadli w dołek, bo w czterech ostatnich występach dopisali do swojego konta tylko dwa „oczka”.

"Było zimno, ale swoją jazdą rozgrzaliśmy kibiców" czyli opinie po pierwszym domowym meczu Orlen Oil Motoru Lublin
galeria

"Było zimno, ale swoją jazdą rozgrzaliśmy kibiców" czyli opinie po pierwszym domowym meczu Orlen Oil Motoru Lublin

W piątkowy wieczór mimo chłodnej aury kibicom Orlen Oil Motoru Lublin wcale nie doskwierało zimno, bo zawodnicy Orlen Oil Motoru Lublin w efektownym stylu pokonali na własnym torze ebut.pl Stal Gorzów. Jak pierwszy domowy mecz tego sezonu podsumowali jego bohaterowie?

Orlęta Spomlek prowadziły w Nowym Targu, ale przegrały mecz o sześć punktów

Orlęta Spomlek prowadziły w Nowym Targu, ale przegrały mecz o sześć punktów

W sobotę na boisku w Nowym Targu rozegrano bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. Po 45 minutach wydawało się, że ważny krok w kierunku uratowania III ligi zrobią Orlęta Spomlek, które prowadziły z Podhalem 1:0. Niestety, wystarczył kwadrans po przerwie, a gospodarze odwrócili losy meczu.

Wisła Grupa Azoty Puławy nie dała rady drużynie swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy nie dała rady drużynie swojego byłego trenera

Po dwóch wygranych z rzędu Wisła Grupa Azoty Puławy poniosła drugą z rzędu porażkę. Tym razem podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego ulegli w Grudziądzu tamtejszej Olimpii 0:1 czym mocno utrudnili sobie walkę o utrzymanie

Prawie jak szparagi. Pędy chmielu na talerzu
MAGAZYN

Prawie jak szparagi. Pędy chmielu na talerzu

Są białe, kruche i siedzą pod ziemią. Jets de houblon to wielki przysmak we Francji i Belgii oraz jedno z najdroższych warzyw świata. Sprawdziliśmy, jak smakują młode chmielowe odrosty z Jastkowa.

Taka prędkość to przesada! Pędził po krajówce 200 km/h

Taka prędkość to przesada! Pędził po krajówce 200 km/h

Dobrze, że nikomu nie zrobił krzywdy. Ale wizytę w Polsce 29-latek z Ukrainy na pewno zapamięta na długo. Za swoją ostrą jazdę przez Jeziernię pod Tomaszowem Lubelskim dostał wysoki mandat.

Pocisk w polu. Na szczęście go zneutralizowali

Pocisk w polu. Na szczęście go zneutralizowali

Rolnik, który podczas prac polowych natrafił na niewybuch, zachował się jak należy. Natychmiast zawiadomił służby. Nikomu nic się nie stało.

Samochody wylądowały w polu, 6 osób trafiło do szpitala
galeria

Samochody wylądowały w polu, 6 osób trafiło do szpitala

Bardzo groźnie wyglądał wypadek, do którego dzisiaj rano doszło na skrzyżowaniu dróg w Hubinku w gminie Ulhówek.

Po ścianie jak na skałkach. Wspinanie potrwa do niedzieli
galeria

Po ścianie jak na skałkach. Wspinanie potrwa do niedzieli

Olimpijskie Potyczki - trwa trzecia edycja amatorskich zawodów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży zorganizowane w lubelskim Centrum Sportu Akademos.

Ani chwili wahania. Policjant wskoczył do stawu, żeby ratować tonącą kobietę

Ani chwili wahania. Policjant wskoczył do stawu, żeby ratować tonącą kobietę

To mogło skoczyć się tragicznie, ale finał zdarzenia z wczorajszego popołudnia jest szczęśliwy. Policjant uratował kobietę, która zaczęła się topić w stawie na terenie gminy Dzierzkowice w pow. kraśnickim.

Partyzanckie muzeum powstaje w małej wiosce (zdjęcia z budowy)
galeria

Partyzanckie muzeum powstaje w małej wiosce (zdjęcia z budowy)

Umowa została podpisana wiosną zeszłego roku. Prace na budowie ruszyły szybko. Są już bardzo zaawansowane. Muzeum Partyzantów Polskich powstaje w Osuchach, małej wsi, w gminie Łukowa, w powiecie biłgorajskim.

Janusz Pachla nowym szefem lubelskich drogowców

Janusz Pachla nowym szefem lubelskich drogowców

Paweł Woźniak, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, powołał Janusza Pachlę na stanowisko dyrektora oddziału GDDKiA w Lublinie.

W Dzień Pamięci o Holokauście. Lublinianie pisali listy do Henia
galeria

W Dzień Pamięci o Holokauście. Lublinianie pisali listy do Henia

Henio był małym chłopcem. Mieszkał w Lublinie. Zabili go Niemcy, tylko dlatego, że był Żydem. W piątek, 19 kwietnia, jak co roku, w Lublinie można było napisać do Henia list. Powstało ich wiele.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium