Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Od czwartku będą czynne w mieście dwa nowe punkty noclegowe dla uchodźców z Ukrainy. W szkole przy ul. Sulisławickiej tymczasowe schronienie znajdzie 30 osób. Ukraińskim matkom z dziećmi na dłuższy pobyt udostępniona zostaną ponadto 24 mieszkania w tzw. Domu Aktora.
Firma Nextbike z Warszawy zrealizuje system roweru miejskiego w Chełmie. Umowa powinna zostać podpisana w przyszłym tygodniu. Oznacza to, że zapowiadany od kilku lat projekt w końcu doczeka się realizacji
Od dziś uchodźcy, którzy przyjechali do nas bezpośrednio z Ukrainy, mogą składać wnioski o nadanie im numeru PESEL. Dzięki temu będą mieli dostęp do naszej służby zdrowia, rynku pracy, a także świadczeń, w tym 500 plus. W Lubelskiem o numer identyfikacyjny może się starać nawet 100 tys. osób – szacują służby
52,5 tys. zł zebrano podczas niedzielnego koncertu „Lubelskie z Ukrainą”, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom uciekającym przed rosyjską inwazją na kraj naszych wschodnich sąsiadów.
W specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy nie będzie zapisu o tzw. bezkarności urzędników. Za wykreśleniem tego punktu – mimo dyscypliny partyjnej – zgłosowało m.in. dwoje lubelskich posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości: Teresa Hałas i Sławomir Zawiślak.
Od środy chcący zalegalizować swój pobyt w Polsce uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Samorządy zapewniają, że mimo krótkiego czasu będą w stanie obsłużyć zainteresowanych. A MSWiA apeluje, by nie wszyscy udawali się do urzędów już pierwszego dnia.
ROZMOWA z dr Jakubem Olchowskim z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UMCS i Instytutu Europy Środkowej
Kilkudziesięciu wolontariuszy w dwa dni stworzyło w opuszczonym supermarkecie w Chełmie tzw. tekturowe miasteczko. Wkrótce zacznie tu działać nowy punkt recepcyjny, w którym znajdzie się miejsce dla 2 tys. uchodźców. Specjalna konstrukcja z kartonowych rur ma im zapewnić odrobinę intymności, o którą trudno w wielu tego typu obiektach. Całość nadzorował światowej sławy japoński architekt.
Zanim wprowadzą się tu urzędnicy, lokale mieszkalne w lubelskim Domu Aktora zostaną udostępnione na miejsca noclegowe dla uchodźców. Schronienie znajdzie tu ok. 100 osób.
Brak bazy wolnych miejsc, problemy z transportem, brakiem toalet i zbyt niskie wsparcie finansowe rządu. Samorządowcom kończą się pieniądze i cierpliwość.