Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

Nauka w Polsce

Lista artykułów:

Hitler i naziści w internetowych dyskusjach

Hitler i naziści w internetowych dyskusjach

Czy każda internetowa dyskusja prowadzi w pewnym momencie do wyzywania się od nazistów lub porównań oponenta do Hitlera? Naukowcy przeprowadzili badania nad tym zagadnieniem.

Dinozaury biegały po Mazowszu

Dinozaury biegały po Mazowszu

Bardzo bym chciał zobaczyć Park Jurajski w Borkowicach – miejscu niezwykle cennego znaleziska tropów dinozaurów – mówi dr Grzegorz Niedźwiedzki, współodkrywca śladów dinozaurów w południowej części woj. mazowieckiego.

Urna naczynie gliniane odkryte w nasypie kurhanu 35 z VIII wieku

Bogate znaleziska archeologów na Roztoczu

Około 40 tys. fragmentów naczyń glinianych, kilkanaście zabytków metalowych z VIII-X w. oraz setki kości ludzkich i zwierzęcych odkryli archeolodzy w słowiańskich kurhanach w Lipsku-Polesiu pod Zamościem.

Niebezpieczne powikłania u nastoletnich chłopców

Niebezpieczne powikłania u nastoletnich chłopców

Ryzyko wystąpienia u dziecka wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 (ang. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome, PIMS) jest zależne od płci i od wieku. To immunologiczne powikłanie po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2 częściej dotyka nastoletnich chłopców

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Za spadek liczby ptaków we wsiach i na polach odpowiada w dużej mierze modernizacja gospodarstw.

Dlaczego ten wirus mutuje? Bo za słabo z nim walczymy

Dlaczego ten wirus mutuje? Bo za słabo z nim walczymy

Brak szczepień i szalejąca pandemia kończą się powstawaniem nowych, groźnych wariantów – przewiduje wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. W Polsce śmiertelność z powodu covidu jest nadal wysoka w porównaniu z większością krajów Europy Zachodniej. Zdaniem naukowca „szczepienie pierwszą dawką powinno być w tym momencie absolutnym priorytetem”.

Z analiz danych z ostatnich 70 lat niekoniecznie wynika, że w Polsce pojawia się więcej zjawisk ekstremalnych: burz, tornad czy gradu.

Jak zmienia się klimat w Polsce?

Czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów. Nastąpi również wydłużenie okresu wegetacyjnego. Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w naszym kraju.

Ryś Horaj z Roztocza

Co jest w menu rysia z Roztocza?

Podstawą diety rysi z terenu Puszczy Solskiej i Roztocza są sarny, a mięso jeleni i zajęcy jest jej uzupełnieniem – ustalili naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

Serca Fryderyka Chopina nie można badać

Serca Fryderyka Chopina nie można badać

Badania genetyczne mogłyby w 100 proc. potwierdzić przyczyny śmierci Fryderyka Chopina – uważa prof. Michał Witt z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dodaje, że materiał do badań mógłby pochodzić od pochowanych na warszawskich Powązkach rodziców i siostry kompozytora.

Zdaniem psychologa, jeżeli chodzi o grupę dzieci i młodzieży, problem tkwi głównie w systemie edukacji i podejściu rodziców.

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które „znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów”.