Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

PAP Nauka w Polsce

Lista artykułów:

Czerpać zadowolenie z codziennych czynności. Co sprawia przyjemność polskim seniorom?

Czerpać zadowolenie z codziennych czynności. Co sprawia przyjemność polskim seniorom?

Praktyki duchowe lub religijne, spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi dają seniorom w Polsce najwięcej satysfakcji – taki wniosek wysnuwają naukowcy. I dodają, że zadowolenie z danej czynności ma związek z poziomem wkładanego w nią wysiłku.

Pośpimy krócej: w nocy przestawimy zegarki na czas letni

Pośpimy krócej: w nocy przestawimy zegarki na czas letni

W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00.

Zmiana czasu na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00.

Dane przytaczane przez raport PAN wskazują, że w rejonie Zatoki Gdańskiej Wybrzeże obniża się o 1 mm rocznie

Gdańsk pod wodą, wyspa Hel. Co się dzieje z naszym morzem?

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – ostrzegają naukowcy.

Zdjęcie ilustracyjne

Nagłe ciepło-zimno to sygnał zmian w klimacie

W lutym na terenie Polski zanotowano różnice temperatur sięgające nawet 30 st. C. Według klimatologów z Uniwersytetu Wrocławskiego wskazuje to na zmiany w klimacie. Przewidują oni negatywne skutki tych zmian, np. dla rozwoju roślin i rolnictwa.

Zdjęcie ilustracyjne

W domu kanapowiec, na podwórku morderca. Jakie naprawdę są koty?

631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów – szacują naukowcy. Aktywność tych drapieżników w skali kraju negatywnie wpływa na bioróżnorodność, np. na zagrożone gatunki ptaków.

Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 80 tys. naukowców z całego świata apeluje o ochronę wód

Ponad 80 tys. naukowców ze 111 towarzystw naukowych badających ekosystemy wodne apeluje o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych, aby „uniknąć tragicznych globalnych konsekwencji”

Kto może się szczepić na COVID-19?

Kto może się szczepić na COVID-19?

Z powodu koronawirusa w Polsce oficjalnie umiera kilkaset osób dziennie. To odpowiednik katastrofy dużego samolotu pasażerskiego - mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Zdjęcie ilustracyjne

Jak zmiany klimatu wpływają na ewolucję. Nie tylko drzew

W ostatnich dekadach w wielu regionach Polski obserwuje się zamieranie lasów świerkowych. Z najnowszych badań wynika, że zanik na danym obszarze nawet jednego, nieistotnego z pozoru gatunku rośliny, może pociągać za sobą efekt domina i wpływać na całe ekosystemy.

Zdjęcie ilustracyjne

Ekspert: Nie bójmy się szczepionek przeciw SARS-CoV-2

Szczepionki RNA przeciw SARS-CoV-2, opracowane przez koncerny Pfizer i Moderna, wykorzystują nowoczesną technologię i nie powinniśmy się ich bać – mówi dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu .