Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

WALDEMAR SULISZ

Lista artykułów:

 (Jacek Świerczyński)

Maciej Stuhr: Jutro znowu dostaniemy szansę

Trzeba dbać o to, żeby mocno stąpać po ziemi i być świadomym swoich ułomności. Dlatego staram się być z pokorą na ty i na co dzień. Rozmowa z Maciejem Stuhrem, aktorem.

Próba spektaklu "Bracia Karamazow" (Maciej Kaczanowski)
film

Premiera w Provisorium: Bracia Karamazow (wideo)

Chcemy przebudzić Braci Karamazow, szaleńców i świętych idiotów, żeby zmusili nas do odkrycia duchowości – mówi Janusz Opryński, reżyser spektaklu, który zobaczymy w czerwcu w Warsztatach Kultury.

Spektakl jest grany na dziedzińcu Archiwum Państwowego
 (ARCHIWUM TEATRU ANDERSENA)

Trzej muszkieterowie wracają na scenę

Barwne, klimatyczne widowisko z pięknymi kostiumami i naturalną dekoracją dawnego kolegium jezuickiego. Zainteresowanie widzów spektaklem \"Trzej muszkieterowie” jest tak duże, że na czerwcowe spektakle już trzeba kupić bilety.

 (Wojciech Nieśpiałowski)

Wolał Marysieńkę od arkasu?

W okolicach Pilaszkowic do dziś podaje się arkas, słodki deser, który był ulubionym przysmakiem króla Jana III Sobieskiego. To w Pilaszkowicach powstały słynne listy miłosne do Marysieńki, której słodycz cenił ponad największe przysmaki.

Prof. Jarosław Dumanowski kieruje projektem Monumenta Poloniae Culinaria (Polskie Zabytki Kulinarne)

Czy pan Zagłoba jadł wiewiórki?

Na Lubelszczyźnie może tego tak nie widać, ale ciągłość kulinarna w Polsce została przerwana. Więc trzeba zrobić sztuczne oddychanie. I pokazać, jak bardzo zróżnicowana była staropolska kuchnia. Że w zróżnicowaniu technik kulinarnych, produktów, niewyobrażalnej ilości owoców i warzyw czy nawet zwierząt hodowlanych byliśmy pionierami w Europie.

Michał Hochman (Bartek Żurawski)
film

Michał Hochman, konik na biegunach

Konik z drzewa, koń na biegunach. Przyjaciel wiosny, uśmiech radosny, każdy powinien go mieć – śpiewa w swoim największym przeboju Michał Hochman. Jest legendą lubelskiej bohemy lat sześćdziesiątych. Choć mieszka w Stanach, to serce ciągnie go do Lublina i Kazimierza. Dlaczego?

Już teraz warto rozejrzeć się za odpowiednim aparatem na wakacje – radzi Paweł Filipiak z firmy KDM

Jaki kupić cyfrowy aparat fotograficzny (porady, ceny)

Zgrabny kompakt do damskiej torebki, odporna na wodę i wstrząsy cyfrówka dla twardzieli, a może superzoom? Sprawdź, który z nich będzie najlepszy na urlop.

Ks. Wacław Oszajca. (Wojciech Nieśpiałowski)

Ks. Oszajca: Na tyle jesteśmy święci, na ile jesteśmy ludźmi

Jan Paweł II nie miał żadnych armat, wojsk, banków i mnóstwa pieniędzy, a jest moralnym punktem odniesienia dla świata. Jak każdy z nas miał swoje lepsze i gorsze dni, a jednak został Błogosławionym. Jednie świętym jest Bóg. Natomiast my na tyle jesteśmy święci, na ile jesteśmy ludźmi – mówi ks. Wacław Oszajca SJ.

 (M. Kaczanowski)

Papieski smak

Karol Wojtyła jadał bardzo skromnie. Uwielbiał ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Jak został papieżem, na watykańskim stole pojawiła się zupa minestrone, spaghetti oraz cielęcina. Na deser siostry podawały sernik i szarlotkę.

Rozmowa z Norbertem Wojciechowskim (Bartłomiej Żurawski)

Kolega papież: Rozmowa z Norbertem Wojciechowskim

Rozmowa z Norbertem Wojciechowskim, prezesem Wydawnictwa Norbertinum, rzecznikiem prasowym KUL (1970–1980) i dyrektorem Działu Wydawniczo-Poligraficznego KUL (1980–1989).