Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Pandemia uświadomiła, że konieczna jest edukacja społeczeństwa, jeśli chodzi o naukę i zdrowie. Dezinformacja przyczyniła się do konfliktów, burzliwych dyskusji na temat szczepień – uważa prof. Wojciech Szczeklik ze Szpitala Wojskowego w Krakowie.
Brak szczepień i szalejąca pandemia kończą się powstawaniem nowych, groźnych wariantów – przewiduje wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. W Polsce śmiertelność z powodu covidu jest nadal wysoka w porównaniu z większością krajów Europy Zachodniej. Zdaniem naukowca „szczepienie pierwszą dawką powinno być w tym momencie absolutnym priorytetem”.
Najtrudniejsze były pierwsze tygodnie pandemii, ale w jej najgorszych momentach, zwłaszcza podczas trzeciej fali, dobrze sobie poradziliśmy – ocenili w rozmowie z PAP pracownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Podejrzewam, że w tym momencie dziennie jest więcej mutacji koronawirusa niż rok temu miesięcznie – powiedział PAP dr Rafał Mostowy, biolog chorób zakaźnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Otwarcie galerii handlowych, szkół dla najmłodszych klas, ale przede wszystkim ignorancja wobec zasad reżimu sanitarnego przyczyniły się do wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 – powiedziała PAP dr Lidia Stopyra.
Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii – w tej na smog nie ma odczulania. Czy w walce z tym pomoże lubelska uchwała antysmogowa?
Nowe nadzieje na wykorzystanie chlorochiny w leczeniu i zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi zakażenia Covid-19 dają badania zespołu naukowców z Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Polskiej Akademii Nauk i AGH – podała w poniedziałek Politechnika Krakowska.
Tzw. klauzula dobrego samarytanina była potrzebna, ale jest dziurawym parasolem ochronnym. W praktyce jej realizacja będzie trudna do zastosowania – powiedziała PAP mec. Jolanta Budzowska, specjalista ds. prawa medycznego.
Objawy PIMS-TS, czyli dziecięcego zespołu pocovidowego, pojawiają się kilka tygodni po przebytym zakażeniu koronawirusem. Najczęściej pierwszym objawem jest wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni – mówi prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog.
Sytuacja wymyka albo już wymknęła się spod kontroli. Liczba nowych zakażeń jest bardzo wysoka, a oficjalne statystyki nie oddają faktycznej skali problemu – oceniła w rozmowie z PAP dr hab. med. Monika Bociąga-Jasik, specjalista chorób zakaźnych.