- Oczywiście, jest to główne zadanie miejskiego samorządu. Umowa z wykonawcą - Mostostalem Warszawa, który wygrał przetarg, podpisana została w maju zeszłego roku. Niebawem przystąpił on do jej realizacji. Koszt całego przedsięwzięcia, przewidującego także rozbudowę oczyszczalni, wyniesie około 4,7 miliona złotych. Do końca minionego roku wykonano jednak niewiele prac modernizacyjnych. Ich wartość oceniono na około 108 tys. zł.
• Kiedy oddany został do użytku ten obiekt?
- Pierwsze ścieki do nowej oczyszczalni trafiły w 1976 roku. Po raz pierwszy jej modernizacja prowadzona była w latach 1996-1999. Niestety, z różnych względów poprzedni Zarząd Miasta odstąpił od dokończenia tego zadania.
• W jakim stopniu wykorzystywana jest zdolność przerobowa oczyszczalni?
- Wynosi około 2200 metrów sześciennych ścieków na dobę. W minionych 6 miesiącach zdarzało się nawet czasami, że była przekraczana. Zdolność przerobowa jest także uzależniona od stopnia stężenia ścieków. Obecny projekt modernizacji zakłada, że po jej zakończeniu, wynosić będzie 4 tys. m. sześć.
• Z ilu radzyńskich zakładów trafiają ścieki do oczyszczalni?
- Jedynym wyjątkiem jest Spółdzielcza Mleczarnia "Spomlek”. Ma ona własną oczyszczalnię ścieków.
• Kiedy planowane jest zakończenie przedsięwzięcia?
- Harmonogram robót przewiduje, że będą zakończone pod koniec września przyszłego roku. Wykonawca przekazał nam już tymczasową przepompownię ścieków. Umożliwiła remont starej przepompowni.
Rozmawiał Kazimierz Kasprzak