Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

29 lipca 2012 r.
19:53
Edytuj ten wpis

Nie poznacie centrum Terespola

0 0 A A

Rewitalizacja centrum miasta zbliża się ku końcowi. Do odnowionego budynku wprowadzi się biblioteka, fundacja i stowarzyszenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Prace są na etapie wykańczania i kosmetyki – mówi Józef Paderewski, sekretarz miasta. – 31 lipca mamy jeszcze jedną radę budowy. Wtedy będziemy mieli pełne sprawozdanie z wykonania prac. Układane są jeszcze niektóre chodniki, robione drogi i place.

Chociaż prace idą szybko, miasto nie chce się spieszyć z oficjalnym odbiorem inwestycji. – Termin zakończenia prac, który nas obowiązuje, to 30 września. Lepiej zostawić sobie dwa ostatnie tygodnie na poprawki lub dodatkowe wykańczanie, niż później przedłużać go, gdy okaże się, że coś nie jest jeszcze zrobione – tłumaczą urzędnicy.

Projekt rewitalizacji centrum miasta kosztował ponad 2 mln zł. Większość wydatków pokryło dofinansowanie ze środków europejskich. W ramach projektu generalny remont przechodzi hala przy ul. Wojska Polskiego 132. Przebudowywane są również skwery i park przed budynkiem. Ale już sąsiednia hala nie doczekała się remontu.

– W hali numer 130 prowadzona jest różna działalność gospodarcza. Gdyby objął ją projekt rewitalizacji, firmy musiałyby zostać stamtąd usunięte. Projekt nie daje możliwości prowadzenia w zrewitalizowanych budynkach działalności gospodarczej, chyba że zyski byłyby zwracane do grantodawcy – tłumaczy Paderewski.
Nic więc dziwnego, że po remoncie do pomieszczeń budynku nr 132 wprowadzą się instytucje zajmujące się kulturą.

– Większą część budynku zajmie biblioteka publiczna. Przygotowujemy też pomieszczenia dla fundacji i stowarzyszeń. W budynku będzie też Centrum Informacji Turystycznej i Izba Regionalna, czyli małe muzeum, do którego mieszkańcy będą mogli przynosić historyczne przedmioty, antyki – tłumaczy Paderewski.

– Swoją siedzibę w budynku będzie miała Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą”, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol i Stowarzyszenie "Bugowiaki”, które powstało w Neplach, ale przenosi się do nas – uzupełnia Paderewski.

– Na pewno jako stowarzyszenie będziemy mieli nie gorsze warunki niż dotychczas – mówi Bogusława Hawryluk, prezes "Bugowiaków”. – Będziemy prowadzić Izbę Regionalną z ciekawą ekspozycją. Myślę, że zorganizujemy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

– Swój kącik będzie miało także stowarzyszenie strzelców. Oprócz tego w budynku będą cztery pokoje gościnne. Osoby zapraszane przez nas bądź przez stowarzyszenia, będą mogły w nich nieodpłatnie przenocować – kontynuuje Paderewski. – Dla celów miasta przy bibliotece powstaje także sala konferencyjna. Biblioteka nie prowadzi działalności gospodarczej, więc będzie mogła nią zarządzać. Będzie też miała salę komputerową.

– Łącznie z salą konferencyjną będzie ok. 300 mkw. Będzie więcej miejsca i na zbiory, i na czytelnie, i na kącik dziecięcy – mówi Justyna Zajko z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu. – Na pewno będziemy pracować w lepszych warunkach, bo teraz jest prowizorycznie.

Pozostałe informacje

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium