Rolnicy ze wsi Jabłoń zwrócili się do nas z protestem adresowanym też do starosty parczewskiego w sprawie konieczności rozwiązania miejscowej konserwacyjnej spółki wodnej.
Już w grudniu 2002 roku podczas zebrania wiejskiego 33 rolników podjęło uchwałę o odłączeniu się wsi Jabłoń-Wantopol ze spółki z 1 stycznia 2003 roku. Następnie Zarząd KSW zobowiązał się do przeprowadzenia sondażu, w którym na 351 wypowiadających się członków aż 294 było przeciwnych dalszemu utrzymywaniu spółki. Jej istnienie poparło 57. Na walnym zgromadzeniu przedstawicieli spółki 30 kwietnia większość delegatów jednak przeciwstawiła się wnioskowi o likwidacji. Tylko 6 delegatów głosowało za rozwiązaniem KSW. Obecnie wielu rolników protestujących przeciwko decyzjom tego zgromadzenia stwierdziło, że delegaci nie zostali wybrani w demokratycznych wyborach. Wezwali zatem zarząd KSW do samorozwiązania się.
Parczewski starosta Adam Czarnacki powiedział, że trudno samorządowi powiatowemu ingerować w wewnętrzne sprawy spółki. Zaznaczył jednak, że członkowie KSW mogą ponownie zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie i zająć się likwidacją.
Wiesław Rudko, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Parczewie poinformował nas, że już w większości gmin zlikwidowano spółki wodne. Na terenie powiatu pozostały tylko w trzech gminach.
- Tam, gdzie rozwiązano spółki, rowy nie są konserwowane. Starostwo będzie musiało wysłać nakazy do rolników, aby sami kosili rowy i odmulali je. Uważam, że najtańszym sposobem była spółka wodna. Rolnik płacił około 20 złotych od hektara łąkowego i nie troszczył się o rowy - wyjaśnia Wiesław Rudko. Protestujący jednak uważają, że zatrudnieni na pełnych etatach pracownicy KSW przez wiele miesięcy w roku otrzymują pobory, a nie konserwują rowów. •