Województwo lubelskie ma najniższy w kraju procent szkół z pracowniami komputerowymi. Andrzej Zieliński wicekurator oświaty twierdzi, że jego zdaniem sytuacja nie jest aż tak zła, jakby wynikało z niedawno ujawnionych danych statystycznych.
W wielu większych szkołach pracownie komputerowe nie są problemem. Tak jest w SP w Kodniu, której dyrektor Andrzej Kulupa powiedział nam, że najważniejszy teraz jest kłopot z rozbudową szkoły. - Na razie 251 uczniów naszej szkoły i 205 gimnazjalistów musi korzystać z jednej pracowni, w której przeważa sprzęt sprzed czterech lat. Mamy dostęp do Internetu - podkreśla Andrzej Kulupa.
W bialskiej Delegaturze Kuratorium Oświaty dowiedzieliśmy się, że w minionym roku powstało 17 pracowni internetowych, w tym 9 gimnazjach, radzyńskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz siedmiu zespołach skupiających głównie szkoły ponadgimnazjalne. M.in. w bialskich liceach nr 1, 2 i ZSZ nr 3.
Odchodzący ze stanowiska ministra edukacji (z powodu rozpadu koalicji SLD-PSL) Tadeusz Sławecki powiedział nam, że sukcesywnie realizowany jest program doposażenia szkół ponadgimnazjalnych w nowoczesne 15-stanowiskowe pracownie komputerowe.
- Docelowo szkoły ponadgimnazjalne mają dostać pracownie, centra multimedialne z pełnym programem. Razem z TVP podjęliśmy też sprawę kształcenia medialnego. Dzięki współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa było możliwe zakupienie komputerów dla małych szkół podstawowych i gimnazjów. Również Telekomunikacja Polska SA zamierza przekazać sporą liczbę komputerów. Niestety, musimy zapłacić od tej darowizny 22-procentowy VAT. Wystąpiliśmy zatem do ministra finansów o zwolnienie z tego podatku - mówi Tadeusz Sławecki. •
W Polsce i Europie
W krajach Unii Europejskiej średnio na jeden komputer w szkole podstawowej przypada 13,2 ucznia, a w szkole średniej 8,6 ucznia. •