Przez cały ostatni tydzień pomagaliśmy naszym Czytelnikom wypełniać PIT-y i doradzaliśmy, jak zapłacić najniższy podatek.
Odpis dla krwiodawców
- Tak, może pan skorzystać z ulgi z tytułu honorowego krwiodawstwa. Jest to rodzaj ulgi z tytułu darowizn. Polega na odliczeniu od dochodu kwoty w wysokości nie przekraczającej 6 proc. dochodu. Wykazujemy ją w załączniku PIT/O, który dołączamy do zeznania podatkowego. Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie przez honorowego krwiodawcę dokumentu (np. zaświadczenia), określającego wartość darowizny, tj. ilość oddanej krwi razy wysokość ekwiwalentu wynikającego z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 7 grudnia 2004 r. w sprawie rzadkich grup krwi (...). Dz.U. nr 263, poz. 2625.
Ulga na studiującą córkę
- Odliczeniu podlega pełna kwota przysługująca pani z tytułu wychowywania córki. Warunkiem odliczenia w/w wydatków jest wychowywanie własnych lub przysposobionych dzieci do ukończenia 25. roku życia uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach "Prawo o szkolnictwie wyższym”, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku. Stypendium za wyniki w nauce jest wolne od podatku dochodowego.
Koszty uzyskania przychodu przy dwóch etatach
- Koszty uzyskania przychodu, w przypadku gdy podatnik uzyskiwał przychód równocześnie z więcej niż jednego stosunku pracy wynoszą nie więcej niż 1953,23 zł.
Ulga dla rodzica mieszkającego z dzieckiem
- Może pani odpisać ulgę na jedno dziecko w kwocie 1145,08 zł. Pani mąż może odpisać ulgę na drugie dziecko w tej samej kwocie. W przypadku rodziców, co do których został orzeczony rozwód, odliczenie przysługuje bowiem temu z nich, u którego dziecko faktycznie mieszka. Gdyby więc obydwoje dzieci mieszkało z panią, wtedy pani mogłaby skorzystać z ulgi na dwoje dzieci.
Jeden procent tylko dla jednej organizacji
- Nie. Od tego roku 1 proc. możemy przekazać tylko na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego. Jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie, to wspólnie muszą wybrać jedną organizację, na którą przekażą jeden procent ze swojego podatku. Jeśli rozliczają się oddzielnie, wtedy każde z nich na swoim zeznaniu może przekazać swój procent na wybraną przez siebie organizację.
Nasz podatek na konkretny cel
- Tak. Możemy wskazać konkretny cel, na jaki chcemy przeznaczyć swój procent, a nawet nazwisko fizycznej osoby - ale w ramach organizacji pożytku publicznego. Dlatego w zeznaniu wpisujemy nazwę organizacji i jej numer KRS, a następnie, w rubryce "Inne informacje”, wpisujemy cel i nazwisko osoby, np. "Leczenie Krystyny Kowalskiej”. Na druku PIT-37 zrobimy to w części H, pozycja 123.
Wykaz organizacji mających status pożytku publicznego, na które możemy przekazać jeden procent z podatku, został opublikowany w Monitorze Polskim nr 99 z 2007 roku, poz. 1078. Możemy je znaleźć także na stronie Ministerstwa Finansów: http://opp.ms.gov.pl
Not. (mag)