Wreszcie koniec z comiesięcznymi deklaracjami podatkowymi! W 2007 roku przedsiębiorcy tylko raz będą musieli złożyć PIT do urzędu skarbowego.
Zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku comiesięcznego składania deklaracji podatkowych wprowadziła nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym. Od 2007 r. prowadzący działalność gospodarczą nie muszą już co miesiąc wypełniać dokumentów i zanosić ich do urzędu skarbowego. Wystarczy, że wpłacą zaliczkę na podatek dochodowy na rachunek właściwego urzędu. Muszą natomiast złożyć deklarację roczną, służącą weryfikacji kwot potrąconych i wpłaconych zaliczek. Jeśli wystąpi między nimi różnica, płatnik podatku będzie musiał ją wyjaśnić w tej deklaracji.
Kto jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji miesięcznych
To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o udogodnienia dla przedsiębiorców. Ustawodawca poszedł dalej i stworzył
możliwość kwartalnego, a nie comiesięcznego rozliczania z fiskusem.
Od 2007 roku przedsiębiorcy, którzy w ciągu roku mają obrót mniejszy niż 3,18 mln zł oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, będą mogły wpłacać zaliczki na podatek dochodowy co kwartał.
Z kwartalnego opłacania zaliczek będą mogli korzystać nie tylko podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych, ale również ci, którzy są
opodatkowani podatkiem liniowym.
Obowiązek wpłacania zaliczki powstanie w kwartale, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy będą mieli obowiązek płacić do dnia 20 każdego miesiąca następującego. Zaliczka za czwarty kwartał będzie w wysokości zaliczki za kwartał trzeci i będzie musiała być zapłacona do 20 grudnia.