Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

20 kwietnia 2021 r.
17:29

Restauratorzy chcą pracować. Apelują do rządu o otwarcie ogródków

12 3 A A
– Ustawiamy już stoliki na patio. Prawdopodobnie jeszcze dziś przyjadą nowe parasole. Czekamy na decyzję konserwatora. Najbardziej cieszy nas to, że Zarząd Dróg i Mostów ze względu na sytuację pozwala nam nie wpisywać do wniosków daty rozpoczęcia działalności ogródka. Będziemy mogli ją podać w momencie gdy dostaniemy zielone światło na jej prowadzenie. To pozwoli nam przyjąć gości dosłownie z dnia na dzień – mówi Izabela Kozłowska-Dechnik z Mandragory.
– Ustawiamy już stoliki na patio. Prawdopodobnie jeszcze dziś przyjadą nowe parasole. Czekamy na decyzję konserwatora. Najbardziej cieszy nas to, że Zarząd Dróg i Mostów ze względu na sytuację pozwala nam nie wpisywać do wniosków daty rozpoczęcia działalności ogródka. Będziemy mogli ją podać w momencie gdy dostaniemy zielone światło na jej prowadzenie. To pozwoli nam przyjąć gości dosłownie z dnia na dzień – mówi Izabela Kozłowska-Dechnik z Mandragory. (fot. Maciej Kaczanowski)

Restauratorzy liczą, że będą mogli rozpocząć przyjmować gości w ogródkach i apelują w tej sprawie do rządu. Na razie jednak deklaracje polityków nie mogą ich napawać optymizmem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ustawiamy już stoliki na patio. Prawdopodobnie jeszcze dziś przyjadą nowe parasole. Czekamy na decyzję konserwatora. Najbardziej cieszy nas to, że Zarząd Dróg i Mostów ze względu na sytuację pozwala nam nie wpisywać do wniosków daty rozpoczęcia działalności ogródka. Będziemy mogli ją podać w momencie gdy dostaniemy zielone światło na jej prowadzenie. To pozwoli nam przyjąć gości dosłownie z dnia na dzień – mówi Izabela Kozłowska-Dechnik z Mandragory.

O jak najszybsze uruchomienie restauracyjnych ogródków apeluje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej. Powołując się na wyniki badań tłumaczy, że COVID-19 zarażamy się głownie w dużych skupiskach i wewnątrz budynków i żąda natychmiastowego zdjęcie obostrzeń.

– Ubiegły i bieżący rok przysłonił polską branżę gastronomiczną czarną woalką, gdyż była świadkiem setek dramatów, w tym samobójstw gastronomów, którzy finansowo i psychicznie nie byli w stanie udźwignąć ciężaru, jaki na nich spoczął – piszą w liście otwartym do rządu. – Najwyższy czas, aby ludzie mogli zacząć wracać do normalności!

– Zbliżający się okres weekendu majowego, podczas to którego co rok Polacy obchodzą Święto Konstytucji, powinien być dla nich czasem, w którym ujrzą nadzieję i uwierzą w to, że nasz kraj jest miejscem, gdzie panuje praworządność i wolność – podkreśla Jacek Czauderna, prezes zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

– Przygotowujemy się do otwarcia. Odświeżamy sprzęty. Wystąpiliśmy o wszystkie niezbędne zgody. Pracownicy są w gotowości. Gdy dostaniemy zielone światło będziemy mogli zacząć działać z dnia na dzień – mówi Jacek Abramowicz, właściciel restauracji Sielsko Anielsko. Dodaje, że stanowisko IGGP jest w pełni zasadne. – Ogródki to dla nas wielka nadzieja, bo sytuacja jest tragiczna. Od października jesteśmy zamknięci. Pomoc dawno się skończyła, a kwietniowej w ogóle jeszcze nie ma. Działalność na wynos daje tylko ułamek wcześniejszych przychodów, a koszty funkcjonowania zostały te same.

Żeby przetrwać do czasu, gdy będzie można działać Abramowicz wystawił na sprzedaż swój dom. Trzykrotnie już obniżał cenę oferty, ale chętnych nie ma. Dziś sprzeda swój samochód.

– Musimy przetrwać – mówi i dodaje, że większość lubelskich restauratorów szacuje, że pierwszych gości będą mogli przyjąć pod koniec maja.

Te nastroje studzi jednak minister zdrowia.

– Prezentuję pogląd, że siłownie i restauracje są tymi miejscami, które z największym prawdopodobieństwem sprzyjają transmisji wirusa – powiedział wczoraj Adam Niedzielski w radiu ZET. Dodał, że z jego punktu widzenia, te dwa obszary są „gdzieś na końcu kolejki” i „należy liczyć się z tym, że decyzja o otwieraniu nie będzie szybka”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium