Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe chcą odnowić należące do nich budynki.
Tak wynika z tworzonej właśnie aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Chełm. Pozwala ona ubiegać się o środki unijne m.in. organizacjom pozarządowym, kościołom, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym. Na wsparcie mogą liczyć projekty dotyczące zdegradowanych terenów miejskich i działania związane z rozwojem mieszkalnictwa.
- Chodzi o przywrócenie na tych obszarach funkcji gospodarczych, edukacyjnych i turystycznych - tłumaczy Katarzyna Dec, dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Chełm. - Ale też o poprawę życia mieszkańców.
Termin składania wniosków już minął. To właśnie na ich podstawie firma konsultingowa zaktualizuje program rewitalizacji miasta. - Większość budynków mieszkalnych w Chełmie stanowią te wybudowane przed prawie dwudziestu laty. Remonty wymagają tak dużych nakładów finansowych, że nie można im podołać bez dodatkowych środków - mówi Małgorzata Trzcińska z firmy Faber Consulting. - Dlatego nie dziwi, że to właśnie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mają nadzieję na zdobycie dodatkowych pieniędzy na tego typu inwestycje.
Trzcińska dziwi się, że żadnego zainteresowania programem nie wykazały miejscowe stowarzyszenia. Jedynie Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów chciałby prowadzić zajęcia z języka angielskiego i lekcje wyrównawcze dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej.
Jakie inwestycje mogą być zrealizowane? Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 chciałby wybudować kompleks boisk szkolnych. Miasto wnioskuje o budowę sali gimnastycznej przy SP nr 11 oraz krytej strzelnicy na terenie II LO.
Z kolei Spółdzielnia Mieszkaniowa "Bazylany” planuje ocieplić bloki przy alei 3 Maja 4, 6 i przy ul. Małachowskiego 2 i 4. Nowością jest projekt "Śródmieście dla ludzi”. Samorząd chciałby realizować go wspólnie ze wspólnotami mieszkaniowymi.
Przewiduje tworzenie placów zabaw, osiedlowych świetlic, ale także nowych dróg i chodników. Jeden z wniosków dotyczy też dokończenia budowy Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Wnioski złożyła też parafia prawosławna pw. św. Jana Teologa na remont zabytkowej cerkwi oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które planuje przebudowę sieci cieplnej.