W tym i przyszłym roku za sprawą kalendarza, w całym chrześcijańskim świecie, Święto Zmartwychwstania będzie obchodzone w tym samym czasie. W Prawosławnej Parafii pw. św. Jana Teologa przygotowuje się do tego wydarzenia około 150 rodzin.
Prawosławną Wielkanoc poprzedza 48-dniowy post. W tym czasie wierni powstrzymują się od wszelkiego rodzaju zabaw, łącznie z oglądaniem w telewizji programów rozrywkowych oraz jedzenia potraw mięsnych i nabiału. Post ten swoje apogeum osiąga w Wielki Piątek. Z kolei w Wielki Czwartek wieczorem, podczas jutrzni wielkopiątkowej wierni wysłuchają 12 perykop, czyli ewangelicznych fragmentów, dotyczących Męki Pańskiej.
W Wielki Piątek podczas wieczornego oficjum w świątyni wynoszony jest i składany do symbolicznego grobu całun, czyli płaszczanica z wyobrażeniem zdjętego z krzyża Chrystusa. Z kolei w Wielką Sobotę podczas liturgii kapłani zmieniają szaty z czarnych na jasne. Tego też dnia święcą wielkanocne potrawy.
– Rezurekcyjne nabożeństwo rozpoczniemy przed północą u grobu pana Jezusa – mówi ks. Łukaszuk. – Równo o północy z cerkwi wyruszy procesja, by przy radosnym biciu dzwonów i śpiewie hymnów paschalnych trzykrotnie obejść świątynię, po czym do niej wrócić, już w pełni rozświetlonej. Wtedy też rozlega się wielokrotne pozdrowienie paschalne "Chrystos woskresie”, na które wierni odpowiadają "Woistinu woskresie”. Od tego też czasu, przez tydzień do soboty po Wielkanocy carskie wrota w ikonostasie pozostaną otwarte.
Charakterystycznymi elementami prawosławnych obchodów wielkanocnego święta jest też czytanie w wielu językach fragmentów ewangelii, głoszących radosną wieść o Zmartwychwstaniu Pańskim. Święcony jest także artos, czyli chleb paschalny. W Przewodnią Niedzielę Kościół Prawosławny wznosi również modlitwy za dusze zmarłych. Tego dnia też kapłani modlą się z wiernymi na cmentarzach.