Fascynująco zapowiadają się czwartkowe (10.09) spotkania z kulturą tybetańską w Centrum Kultury i muszli koncertowej Ogrodu Saskiego.
Obecnie kultura Tybetu tak jak wielu Tybetańczyków rozwija się głównie na wygnaniu. Większość klasztorów, które od wieków były także centrami kulturalnymi, została zniszczona przez Chińczyków w 1959 roku i w latach późniejszych. Wiele z nich zostało odbudowanych na uchodźstwie.
Taki właśnie był los klasztoru, którego mieszkańców będziemy gościć w Lublinie. Przyjeżdżają do nas mnisi z klasztoru Gaden Jangtse. Został on założony w 1409 roku. W 1959 roku mnisi uciekli przed chińską inwazją do Indii.
W mieście Mundgod na południu kraju odbudowali klasztor dzięki pomocy Dalajlamy, rządu na uchodźstwie, a także wsparciu ze strony Hindusów.
W widowisku, jakie odbędzie się w muszli koncertowej, 10 mnichów buddyjskich zaprezentuje tańce cziam, modlitwy i śpiewy klasztorne. Szczególnie interesujące są tańce cziam. Przewija się w nich wiele postaci tybetańskich bóstw, używanych jest wiele symboli i rytualnych przedmiotów.
Tańce cziam to część rytuału odprawianego pod koniec roku. Gromadzi on zwykle całą społeczność, która przychodzi nie tylko po to, żeby wspólnie pożegnać stary rok, ale także uzyskać oczyszczenie. Sensem misterium jest bowiem odrzucenie wszelkiego zła, które nagromadziło się w życiu wspólnoty w ciągu mijającego roku.
Widowisko rozpocznie się o godz. 20. Poprzedzi je spotkanie w Centrum Kultury. Od godz. 18 przedstawiciele Gajang Medical Society działającego przy Gaden Jangtse Monastery będą udzielali porad z zakresu medycyny i astrologii tybetańskiej oraz wyroczni MO.
Przy Peowiaków 12 odbędzie się też wykład otwarty "Kosmologia buddyjska – wprowadzenie do starodawnej tybetańskiej sztuki poznawania przyszłości MO a także astrologii tybetańskiej”. Będzie to jeden z pierwszych wykładów wygłoszonych w Polsce z tej dziedziny.
Wstęp wolny.