Ten festiwal jest dowodem na to, że aktorem może być każdy, kto tego chce i ma talent.
Głównym nurtem Festiwalu Teatrów Niewielkich jest konkurs. Biorą w nim udział głównie młodzi amatorzy. Swoimi monodramami udowadniają oni, że bez zawodowego przygotowania i w pojedynkę, ewentualnie ze wsparciem reżysera, można robić ciekawy teatr.
Część z nich pokazuje przy okazji, że można to robić na głębokiej prowincji, w miasteczkach, a nawet wsiach, w miejscowościach bez teatralnej tradycji i zaplecza.
Oddzielnie oceniani są młodzi profesjonaliści. Ich jednak startuje mniej i to nie oni stanowią o charakterze imprezy.
Na deser, jako przedstawienia towarzyszące, pojawiają się monodramy teatralnych gwiazd. W tym roku będą dwa znakomite spektakle i jedna ciekawostka.
Pierwszy dzień festiwalu zwieńczy właśnie ciekawostka. Czyli "Rum a Vodka” wg "Rum and Vodka” Conora McPhersona w wykonaniu Petera Čižmára z bratysławskiego Teatru Kontra.
To rzecz o młodym Irlandczyku, który zrywa z dotychczasowym uporządkowanym życiem i zaczyna szaloną weekendową odyseję po dublińskich klubach w poszukiwaniu wymarzonej kobiety.
Krytycy, którzy mieli już okazję zobaczyć spektakl, nie piszą o nim dobrze. Ale warto sprawdzić samemu, jakie jest przedstawienie, które wyreżyserowała pochodząca z Lublina Klaudyna Rozhin.
Deser w niedzielę zaserwuje Anna Demczuk z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. To będzie monodram "Mój boski rozwód” wg "My Brilliant Divorce” Geraldine Aron w reż. Grzegorza Mrówczyńskiego.
Bohaterką sztuki jest o kobieta w średnim wieku, której wali się świat - opuszcza ją mąż, do narzeczonego odchodzi córka. Musi na nowo ułożyć sobie życie. Po paru latach samotności udaje jej się znaleźć nowego mężczyznę.
Finał ostatniego festiwalowego dnia będzie należał do Jarosława Gajewskiego. Aktor Teatru Narodowego w Warszawie i zarazem profesor stołecznej Akademii Teatralnej zaprezentuje monodram "Opowieść o okrutnym rozbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holuszce”. Czyli adaptację opowiadania słowackiego autora Milana Zelinki.
Utwór, napisany jeszcze w czasach demoludów, był satyrą na opresyjne rządy nietolerujące żadnej opozycji. Można go też odbierać jako bajkę dla dorosłych.
Otwarcie festiwalu w sobotę o godz. 12 w Wojewódzkim Ośrodku Kultury (ul. Dolna Panny Marii 3). Spektakle będą też w Kawiarni Artystycznej "Hades” (ul. Peowiaków 12). Wstęp na wszystkie monodramy bezpłatny.
PROGRAM
(Miejsce: Wojewódzki Ośrodek Kultury)
12.00: Otwarcie Festiwalu - prezentacja filmu z poprzedniej edycji festiwalu
13.30: Adam Sokolnicki (Głębokie): "Cafe Nadzieja”, monodram autorski
15.30: Aleksandra Tabor (Racibórz): "Musimy mieć dobre życie” wg Aglaji Veteranyj "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?”, reż. Grażyna Tabor
16.30: Łukasz Ciotucha (Poniatów): "Teatr Daremny”, scenariusz wg Bogusława Kierca, reż. Lucyna Jakubczyk
17.00: Piotr Stawski (Wołomin): "Zaburzenia pozorowane”, reż. Radosław Lubiak
17.30: Ewa Tarnowska (Piotrków Trybunalski): "Wiesz, Jordanie”, wg A. Reynolds i M. Buffini, reż. Lucyna Jakubczyk
20.00: Przedstawienie towarzyszące: "Rum a Vodka” wg Conora McPhersona w wykonaniu Petera Čižmára, reż. Klaudyna Rozhin (sala kawiarniana)
Niedziela 26 X 2008
(Miejsce: Kawiarnia Artystyczna "Hades”)
12.00: Małgorzata Stróżek (Lublin): "Jestem Julią”, wg W. Szekspira "Romeo i Julia” oraz wierszy H. Poświatowskiej (sala nr 10)
13.00: Jerzy Kołduś (Lublin): "Stary”, wg Juliana Kawalca (sala nr 10)
15.30: Ewelina Rzepecka (Łódź): "Nienazywalne”, wg Samuela Becketta (sala nr 10)
16.30: Paweł Sroka (Jarosław): "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna Szczakowej”, wg Michała Witkowskiego, reż. Barbara Płocica (sala nr 10)
18.30: Wioleta Komar (Słupsk): "Psychosis”, wg Sary Kane (sala nr 10)
20.00: Przedstawienie towarzyszące: "Mój boski rozwód” wg Geraldine Aron w wykonaniu Anny Demczuk, reż. Grzegorz Mrówczyński (kawiarnia)
Poniedziałek 27 X 2008
(Miejsce: Kawiarnia Artystyczna "Hades”)
11.00: Warsztaty teatralne prowadzone przez Jarosława Gajewskiego (kawiarnia)
15.30: Magdalena Tkacz (Dębno): "Oszalała”, reż. Anatol Wierzchowski (sala nr 10)
16.30: Agnieszka Baranowska (Nowy Dwór Mazowiecki): "Orlando”, monodram autorski (kawiarnia)
18.30: Ogłoszenie werdyktu (restauracja)
19.00: Przedstawienie towarzyszące: "Opowieść o okrutnym rozbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holuszce” wg opowiadania Milana Zelinki w wykonaniu Jarosława Gajewskiego (kawiarnia)
20.00: Skromna kolacja, spotkanie towarzyskie dla uczestników i wiernych widzów (sala nr 10)