Na dachu najczęściej układa się dachówkę, papę lub blachę. Drewno jest materiałem mniej znanym i często - niestety - niedocenianym. Mniejsza popularność wiąże się zazwyczaj z obawą, o jego wytrzymałość na czynniki atmosferyczne: takie jak promienie UV, deszcz czy śnieg. Pamiętajmy jednak, że drewno zabezpieczone odpowiednimi impregnatami może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.
Płytki, gonty, wióry
Jeżeli już zdecydujemy się na drewniany dach, możemy wybrać materiał, którego użyjemy do pokrycia. Największą popularnością cieszą się płytki, gonty i wióry.
Płytki - najczęściej wykonane są z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego - mają prostokątny kształt o wymiarach 40x10 cm i grubości około 15 mm.
Gonty - wykonuje się z tych samych rodzajów drewna, co płytki. Formowane są zgodnie z naturalnym, warstwowym przebiegiem włókien drewna, mają nieregularną, chropowatą powierzchnię. Istnieje kilka rodzajów gontów: cięte, łupane oraz łączone na pióro i wpust. Te ostatnie najczęściej wykorzystuje się do budowy dachów w domach położonych na terenach górskich.
Wióry - to nic innego, jak płaty strugane z drewna osikowego. Jego dodatkowa zaleta to fakt, że nie jest lubiane przez owady, a zatem doskonale nadaje się do pokrywani dachów.
Wyjątkowa ochrona
Drewniany dach zaraz po ułożeniu ma naturalny kolor, jednak pod wpływem deszczu i promieni słonecznych drewno szarzeje, ponieważ jest atakowane przez siniznę. Dlatego przed ułożeniem materiał na pokrycie, warto pomalować najpierw podkładem Sadolin Base, a następnie impregnatem np. Sadolin Classic. Dzięki odpowiednim właściwościom preparaty te zapewnią skuteczną ochronę przed promieniami UV oraz zabezpieczą drewno przed negatywnym wpływem wilgoci. Sadolin Classic może być stosowany zarówno na surowe drewno, jak i te zaimpregnowane wcześniej innym środkiem opartym na żywicy ftalowej. Zawsze przed nakładaniem impregnatu należy oczyścić powierzchnię drewna i ewentualnie ją przeszlifować. Podczas malowania temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej plus 5ºC. Nie należy wykonywać tych prac w czasie deszczu i mgły, ponieważ wydłuża to czas schnięcia preparatów.
Budujemy nowy dach
Płytki, gonty lub wióry można ułożyć na każdym dachu, nawet o bardzo skomplikowanym kształcie. Ponieważ jego pokrycie wymaga dużego doświadczenia, bardziej wskazane jest zatrudnienie do tych prac specjalisty, czyli dekarza.
Płyty i gonty przybija się dwoma gwoździami do łat konstrukcji drewnianej dachu. Należy je tak układać, aby ich styki nie pokrywały się w następujących pasach. Unikniemy w ten sposób przeciekania dachu. Gonty łączy się ze sobą systemem pióro-wpust. Natomiast wióry przybija się do podłoża warstwowo (średnio około czterech, pięciu warstw). Pod pierwszą warstwę przybija się kilka wiórów wzdłuż okapu, a kolejne pod niewielkim kątem do połaci dachu.
Podobnie, jak w przypadku płyt i gontów, trzeba pamiętać by styki wiór nie nakładały się. Szczególnie ważne są miejsca wokół komina, przy okapie oraz wokół okna połaciowego. Kładzie się tam zazwyczaj dodatkową warstwę papy, aby uchronić te miejsca przed przeciekaniem. Po ułożeniu pokrycia z elementów drewnianych należy unikać – przynajmniej na początku – zbyt częstego chodzenia po dachu. Uchroni to przed ewentualnym uszkodzeniem i zapewni trwałą ochronę naszego domu na długie lata. (UK))
W RAMCE
KONKURS
Dla ośmiu osób, które zadzwonią do nas o godz. 11 pod numer tel. (081) 534 06 07 i prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe mamy nagrody, które ufundowała firma Sadolin.
PYTANIE KONKURSOWE
Jaki impregnat można stosować na surowe lub zaimpregnowane drewno przeznaczone na dach?