Parapety zewnętrzne to jeden z tych elementów domu, od którego jakości wykonania zależy nadspodziewanie wiele - w przypadku złej może dojść nie tylko do oszpecenia, ale wręcz do poważnych uszkodzeń elewacji czy nawet konstrukcji budynku w wyniku zalewania przez wodę deszczową.
Wybór materiałów na parapety zewnętrzne jest duży, ale od lat pod oknami króluje klinkier. Na klinkierowy parapet nadają się cegły i płytki klinkierowe lub specjalnie w tym celu produkowane kształtki.
Spadek i kapinos
Budowę parapetu zaczynamy po zamontowaniu okna. Jeżeli zdecydowaliśmy się na cegłę klinkierową lub kształtki podokienne, to osadzając okno, musimy pamiętać, że mają one znaczną grubość i należy to uwzględnić, dodając ok. 2,5 cm do grubości elementu. Płytki, z których wykonujemy parapet, umieszczamy w specjalnie ukształtowanym podcięciu w ościeżnicy okna. Jeżeli nie ma takiego podcięcia, to parapet wsuwamy pod ościeżnicę na 2-3 cm.
Przed rozpoczęciem prac
na dole otworu okiennego mocujemy do muru deskę, wyznaczając jej ustawienie poziomnicą. Deska będzie pomocna przy układaniu parapetu - z jednej strony uniemożliwi wypływanie zaprawy, z drugiej - to na niej opierać się będą poszczególne elementy parapetu. Po zawiązaniu zaprawy deska zostanie usunięta. Należy pamiętać, że elementy parapetu muszą być ułożone ze spadem minimum 5% (gotowe kształtki podokienne układa się równo, gdyż mają one fabrycznie pochyloną powierzchnię wierzchnią). Jeżeli spadek będzie zbyt mały, gromadząca się woda będzie niszczyć elewację.
Płytki klinkierowe
Zaprawę klejową nakładamy pacą na przygotowane podłoże, wyrównując ją do poziomu wcześniej przymocowanej deski. Płytki układamy kolejno, jedną obok drugiej, lekko dociskając i opierając na desce. W spoinach, które mogą mieć od 10 do 15 mm, umieszczamy po dwa krzyżyki dystansowe, aby zapewnić jednakową szerokość spoin na całej długości. Między ułożone elementy a ościeżnicę okna wkładamy plastikowe kliny. Po zakończeniu układania elementów klinkierowych tę szczelinę wypełniamy masą akrylową.
Spoinowanie możemy rozpocząć po 7 dnach.
Cegły lub kształtki klinkierowe
Jeżeli zdecydujemy, że nasz parapet ma być z cegieł lub kształtek klinkierowych, to do układania ich należy użyć specjalistycznej zaprawy przeznaczonej do tego typu materiału. Pierwszy etap - murowanie - polega na połączeniu cegieł lub kształtek zaprawą, z pozostawieniem miejsca na spoinę. Spoinowanie wykonujemy tą samą zaprawą. Można je rozpocząć nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od zakończenia pierwszego etapu.
(hap