Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, które okna są lepsze. Dla przeciętnego użytkownika najważniejsza jest cena, dopiero potem zastanawia się nad wyborem: drewno czy PCW, jaki współczynnik „k” będzie najodpowiedniejszy i co będzie łatwiejsze w konserwacji. Jeśli jednak zamierzamy wymienić okna w naszym domu lub mieszkaniu warto sprawdzić dokładnie wszystkie informacje.
Producenci okien drewnianych przekonują, ze ich wyroby są trwałe. Solidne okno drewniane może nam służyć nawet 80 lat, trzeba jednak pamiętać o jego regularnej konserwacji, czyli czyszczeniu specjalistycznymi środkami chemicznymi i malowaniu chociaż raz na 5 lat. Pod tym względem okna plastikowe są łatwiejsze w utrzymaniu – nie wymagają żadnych specjalnych środków do pielęgnacji i nie wymagają malowania.
Na okna plastikowe sprzedawcy udzielają najczęściej 5 – letniej gwarancji. Na drewniane najczęściej 10 lat, chociaż różnie to wygląda. Bywa, że pierwsza gwarancja jest tylko do pierwszej konserwacji.
Przy oknach plastikowych bardzo ważny jest montaż. Źle i zbyt sztywno zamontowane okna wypaczą się i wówczas trzeba będzie je wymieniać, bo nie nadają się do naprawy. Okna drewniane natomiast można naprawiać. Przy ich montażu nie trzeba także rygorystycznie przestrzegać technologii mocowania.
Plastiki trzeba montować precyzyjnie zgodnie z instrukcją. Nie mogą być zbyt ciasno osadzone. Otwór powinien być o 3 cm większy od obmiaru okna, potem wypełnia się go pianką, a ta amortyzuje ruchy budynku i okno nie wypacza się. Drewno natomiast samo „pracuje”.
Najczęściej sklep, w którym kupujemy okna, zapewni nam także ekip, która je zamontuje. Obmiar okna jest na ogół bezpłatny za montaż natomiast musimy zapłacić.
CW jest odporniejsze na szkodliwe czynniki atmosferyczne, a także pleśń czy grzyby. W sklepach dostać możemy okna drewniano - plastikowe lub drewniano-aluminiowe, które łączą zalety drewna i tworzywa. Wewnętrzna rama wykonana jest z drewna, a zewnętrzna – z materiału bardziej odpornego na uszkodzenia.
W ramce
Okna drewniane
Robi się najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego lub dębowego, a także z drewna egzotycznego (meranti). Dostępne kolory to najczęściej biały i dąb. Ceny – od 238 do 1150 zł.
Standardowe wymiary: 116,5 cm na 83,5 cena ok. 480 zł
146,5 cm na 113,5 cm, cen ok. 840 zł
Okna plastikowe
Polscy producenci produkują je najczęściej w kolorach białym i brązowym. Większość z nich wyprodukowano używając profili i okuć niemieckich.
Ceny – od 199 do 960 zł
Standardowe wymiary: 116,5 cm na 83, 5 cm, cena ok. 390 zł
146,5 cm na 113,5 cm, cena ok. 700 zł
Zanim kupisz, sprawdź...
* Czy materiały użyte do produkcji posiadają odpowiednie atesty.
* Czy okno objęte jest gwarancją, jak długi jest jej okres i czego dotyczy (profili, okuć czy całości). Firmy zwykle udzielają gwarancji pod warunkiem montażu przeprowadzonego przez wskazane ekipy montażowe.
* Jaki jest współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła. Jego wartość zależy głównie od rodzaju szyb. Najczęściej stosuje się szyby o współczynniku „k” wynoszącym 1,5–1,1.
* Jaki jest współczynnik izolacyjności akustycznej Rw (dB), który przede wszystkim zależy od rodzaju zastosowanej szyby. Wartość współczynnika Rw dla okien drewnianych wynosi standardowo 30 dB, ale dla okien w rejonie hałaśliwym zalecane są okna o współczynniku izolacyjności akustycznej do 38 dB.