Klimatyzacja stała się standardem w zamożnych willach, gdzie jej cena niejednokrotnie dochodzi do 300 tys. zł. Coraz częściej jest także obecna w domkach jednorodzinnych i apartamentowcach.
Zasadniczy podział
Klimatyzatory dzieli się na Inwertory i Splity W pierwszych, cały układ pracuje w sposób ciągły, dostosowując się do określonych wymagań mieszkańców. Split działa z kolei na zasadzie czasowego włączania i wyłączania. Inwerter zużywa mniej energii elektrycznej i oszczędność może wynieść od 30 do 70 proc.
Dobrany do potrzeb
Najczęściej montuje się jeden, rzadziej kilka klimatyzatorów w wersji Sprit – chłodzącej lub Multi Sprit – grzejąco - chłodzącej z pompą cieplną. Dla pojedynczych urządzeń jest zwykle miejsce w najbardziej gorącym pomieszczeniu. W przypadku domku jednorodzinnego może to być np. salon lub inny pokój z dużym przeszkleniem od strony południowej i południowo - zachodniej.
Bilans i model
Klimatyzacja powinna być dobrana do potrzeb domowników, co oznacza dokładne obliczenie bilansu ciepła, a następnie wyznaczenie do niego odpowiedniego modelu urządzenia. Prace te najlepiej wykonają technicy i inżynierowie mający wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie.
– Czasami klienci wymagają by urządzenie dobrze pracowało i było niewidoczne. W niektórych warunkach jest to niemożliwe i najczęściej dotyczy już użytkowanych pomieszczeń. O klimatyzacji warto pomyśleć na etapie projektowania domu – mówi Antoni Szymoniuk, dyrektor firmy Klima Bud.
Warto także kupować droższe urządzenia z markowych firm. Rynek zalewany jest obecnie masowo produktami z krajów azjatyckich, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Trudno także kupić części zamienne do tych egzemplarzy.
Dobry montaż klimatyzacji, ze względu na jej specyfikę, wymaga fachowców z odpowiednim przygotowaniem. Są oni potrzebni już przy zakupie urządzenia, oddania gotowego do użytku i późniejszego świadczenia usług serwisowych. Jan Kasprzak.
NA PODDRUKU
Zanim zamontujesz klimatyzator:
Przy doborze klimatyzatora oraz ustalaniu jego miejsca w domu, należy kierować się następującymi zasadami: *W okresie letnim powinien on zapewnić w pomieszczeniu temperaturę na poziomie 23 st. C. (z tolerancją plus, minus 1 stopnia).
* Klimatyzator musi być zamontowany w takim miejscu, aby wypływający z niego strumień powietrza rozchodził się po całym pomieszczeniu, ale jednocześnie nie był bezpośrednio kierowany na ludzi.
* O lokalizacji urządzenia nie może decydować łatwość prac instalacyjnych, lecz właściwa praca klimatyzatora. Nie powinno się go lokować w rogach i wnękach pomieszczeń.