Łazienka coraz częściej jest traktowana również jako miejsce do wypoczynku i odnowy biologicznej. Żeby mogła spełniać taką funkcję, musi być urządzona wygodnie i estetycznie. Służą temu m.in. meble łazienkowe. W nowoczesnej łazience oprócz nich mogą się też znaleźć kwiaty, ozdobne szkło, a nawet obrazy.
Meble w łazience pozwalają utrzymać porządek, mają też niebagatelny wpływ na jej este-tykę. Urządzając nową łazienkę, zacznijmy od mebli - do nich łatwo dopasujemy resztę wyposażenia. Ale nawet jeśli już mamy urządzenia sanitarne, to i wtedy nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem najodpowiedniejszych mebli.
Oferta
Większość mebli oferowanych w sklepach jest przeznaczona do dużych lub nawet bardzo dużych pomieszczeń. Znalezienie ciekawych mebli do łazienki w bloku bywa, niestety, pro-blemem - jesteśmy skazani na szukanie małych sprzętów (np. płytkich szafek i półeczek), trzeba też stosować lustra, które optycznie powiększą łazienkowe klitki.
Wzornictwo
Coraz śmielej sięgamy po meble ze stali szkła, do niedawna akceptowane przez niewiele osób. Ich wyraziste wzornictwo zmusza do aranżacji całego wnętrza w określonym stylu.
Jakość
Są meble krajowe niewiele ustępujące jakością zachodnim, ale zdarzają się wzory brzyd-kie, na dodatek tandetnie wykonane ze złych materiałów. Widać to już na pierwszy rzut oka - po byle jakich zawiasach, okuciach i listwach wykończeniowych. Takich mebli, nawet jeśli kuszą atrakcyjną ceną, nie opłaca się kupować.
Wybór
Dzięki nowoczesnym technologiom nie ma wyraźnych różnic w jakości i trwałości mebli wykonanych z różnych materiałów. Dlatego przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę wielkość, funkcjonalność i wzornictwo sprzętów. Warto najpierw sporządzić projekt urzą-dzenia łazienki w stylu, w jakim chcemy zaaranżować wnętrze, uwzględniający nasze po-trzeby.
Przed zakupem warto wypróbować, jak wysuwają się szuflady i otwierają drzwiczki, czy wygodnie sięga się do najwyższych półek i w głąb szafek. Oprócz tradycyjnych półek mamy do wyboru praktyczne druciane koszyki, różnego rodzaju wieszaki, plastikowe kosze na brudną bieliznę, itp.
Najdroższe są meble włoskie; za hiszpańskie i francuskie zapłacimy ok. 20-30 proc. mniej. Meble polskie bywają tańsze nawet o połowę. Takie porównania są tylko orientacyjne. Trze-ba rozpatrywać cenę konkretnego mebla, wzoru, zestawu. Cena samej tylko toaletki może urosnąć do całkiem sporej sumy, jeżeli dokupimy do niej dodatkowe akcesoria: uchwyty na ręczniki albo na papier toaletowy, dopasowane do linii wzorniczej mebli. Spora część skle-pów oferuje zakupy na raty i czasami warto z takiej oferty skorzystać. (elle)