Nie muszą od razu oznaczać rezygnacji z wygody i luksusu. Na poczucie komfortu ma wpływ nie tylko metraż pomieszczenia, ale także dobrze dobrane wyposażenie i sposób jego lokalizacji.
Standardowe wyposażenie łazienki to wanna, umywalka i miska ustępowa. Ich rozmieszczenie oraz wielkość decydują najczęściej o naszej wygodzie. Urządzając małą łazienkę musimy na-uczyć się sztuki dokonywania wyborów.
Jeszcze przed jej wyposażeniem należy się zastanowić, które funkcje są dla nas ważne, a które można wyeliminować. Na przykład warto zrezygnować z wanny, o ile kąpiel nie jest naszym codziennym zwyczajem i w jej miejsce wstawić kabinę prysznicową. Pozwoli to na zwiększenie wolnej powierzchni lub zainstalowanie innego wyposażenia, które jest dla nas ważne, np. dużej umywalki.
Przezroczyste półki, przeszklone szafki
Dobrym rozwiązaniem w projektowaniu małych łazienek jest korzystanie z urządzeń wielo-funkcyjnych. Takimi urządzeniami są np. kabiny prysznicowe z funkcją hydromasażu.
W małej łazience wrażenie bałaganu powstaje poprzez nadmiar wyposażenia, jego kształt lub materiał, z którego je wykonano. W ciasnym wnętrzu lepiej zastosować materiały transparentne. Przezroczyste półki, przeszklone szafki, czy transparentne drzwi kabiny prysznicowej zaznaczają się delikatnie w pomieszczeniu, gubiąc prawdziwe gabaryty. Biel ceramiki o opływowych kształ-tach ładnie wpisuje się w okładziny ścienne, dając wrażenie przestrzeni i czystości.
Jeśli w łazience nie ma okna, warto wprowadzić doświetlenie z zewnątrz (przedpokój) przez postawienie ścianki z luksferów.
Mała przeźroczystość szkła zapewni intymność, przenikające światło zapewni optycznie po-większenie przestrzeni.
Podobny cel osiągniemy też przez odpowiednie użycie sztucznego oświetlenia, które wymaga starannego projektu. Nie można oświetlać tylko ogólnym światłem. Oświetlenie ogólne spłaszcza wnętrze, a tym samym optycznie je zmniejsza. Iluzję głębi daje zainstalowanie kilku punktów świetlnych o zmiennym natężeniu. Oświetlenie powinno się znajdować przy umywalce i najle-piej z obu stron lustra lub tuż nad nim.
Czarodziej iluzji
Największym czarodziejem iluzji jest jednak lustro. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu kombinacji z luster można pomieszczenie poszerzyć lub wydłużyć. Lustra mogą być jednocześnie ruchomymi ekranami, za którymi możemy ukryć wąskie półki na przechowywanie kosmetyków i przyborów.
Proporcje łazienki można także poprawić kolorem, wzorem i światłocieniem. Ciemne barwy zmniejszają optycznie wnętrze, zaś jasne tonacje powiększają. W małej łazience nie należy sto-sować dużych płaszczyzn o ciepłych, nasyconych barwach (by jej nie zmniejszać, warto raczej pomyśleć o chłodnych, rozbielanych kolorach pastelowych). Kolory z zimnej palety barw (niebie-ski, szary, zielony) mają właściwości oddalania, zaś kolory ciepłe (żółty, czerwony, brązowy) przybliżają. Dobry efekt „poszerzenia” łazienki możemy uzyskać poprzez ułożenie glazury w poziome pasy ma krótszych ścianach. Nie powinno się natomiast używać na ścianach i podło-dze dużych wzorów i wyraźnych faktur, ponieważ „zacieśniają przestrzeń”. Drobny wzór użytej glazury, płytek czy deseczek oraz zestawienie koloru z kolei optycznie powiększą wnętrza łazien-ki. (UK, AM)