d Nie zawsze z kuchni rozchodzi się przyjemny aromat świeżo upieczonego ciasta. Po gotowaniu kapusty czy smażeniu ryby musimy długo wietrzyć mieszkanie. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup nowoczesnego okapu.
Wszystkie okapy działają na zasadzie pompy ssącej. Ze względu na rozwiązania techniczne wyróżniamy dwa rodzaje. Najprostsze okapy działają w tzw. obiegu zamkniętym, czyli wsysają powietrze, które przechodzi przez odpowiedni filtr pochłaniający i zostaje wpuszczone ponownie do pomieszczenia. Drugi rodzaj okapu musi być podłączony do przewodu wentylacyjnego. Wsy-sane powietrze jest w tym przypadku odprowadzane na zewnątrz. Najskuteczniejszym rozwiąza-niem jest podłączenie obu funkcji – pochłaniającej i odprowadzającej powietrze. Najnowocze-śniejsze okapy mają jednocześnie i pochłaniacz zapachów z filtrem, i odprowadzenie do przewo-du wentylacyjnego. Warto wspomnieć, że w małych kuchniach (do 10 mkw.) nie powinno się montować okapów o dużej mocy. Wystarczy proste urządzenie wyposażone w filtr (o wydajności do 200 m sześć./godz.). Okap o dużej mocy może przynieść więcej szkody niż pożytku – zbyt silny ciąg powietrza sprawia, że w pomieszczeniu może zabraknąć tlenu potrzebnego do spalania gazu.
Modele okapów
O tym, jaki okap wybrać najlepiej zdecydować już na etapie projektowania kuchni. Urządzenie powinno znajdować się jak najbliżej wlotu przewodu wentylacyjnego. Możemy kupić któryś z następujących modeli:
* podszafkowy – mocowany pod wisząca szafką kuchenna;
* szufladowy – również mocowany pod szafką, ale zaopatrzony w wysuwaną płytę, zwiększa-jącą moc ciągu;
* przyścienny – montowany bezpośrednio na ścianie nad kuchenką;
* narożny – do umieszczenia w rogu;
* wyspowy – mocowany w pewnej odległości od ściany, z przewodem wyprowadzonym pio-nowo do góry;
* uchylny – umieszczany pomiędzy szafkami kuchennym, uruchamiany po podniesieniu płyty.
Filtry
Okapy działające w obiegu zamkniętym, bez odprowadzenia do przewodu wentylacyjnego, ma-ją zazwyczaj dwa rodzaje filtrów: przeciw tłuszczowe i węglowe. Filtr przeciw tłuszczowy może być włókninowy (najtańszy, stosowany głównie w prostych okapach podszafkowych i uchyl-nych), aluminiowy (najczęściej stosowany), stalowy lub katalityczny (bardzo drogi, wykonany z drutów platynowych). Raz na jakiś czas filtry metalowe wyjmuje się i myje wodą z detergentem. Oprócz filtrów przeciw tłuszczowych w tego rodzaju okapach są zakładane filtry węglowe, które pochłaniają zapachy. Częstotliwość ich wymieniania zależy od rozmiaru filtra i intensywności używania kuchenki. Najczęściej filtry węglowe wymienia się raz na trzy miesiące.
Okapy z odprowadzeniem do przewodów wentylacyjnych mogą, ale nie muszą, być wyposażo-ne w filtr węglowy.
Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany przez nas okap ma gwarancję – większość firm daje na swoje wyroby roczną, a niektóre nawet dwuletnią.