Panele produkuje się z drewna, korka, materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych. Z założenia mają imitować drewniany parkiet lub posadzkę z desek. Często jednak wzorami i kolorami przypominają kamień, ceramikę lub metal. Są fabrycznie wykończone, więc nie trzeba ich cyklinować, ani lakierować. Tym, co je do siebie upodabnia, jest warstwowa budowa i niezwykle prosty montaż. Układa się je szybko i niemal tak łatwo jak puzzle.
Panele drewniane
Są zbudowane najczęściej z trzech warstw drewna sklejonych ze sobą. Nawierzchnię stanowi cienka (2-4 mm) warstwa wysokogatunkowego drewna. Warstwa środkowa składa się z cienkich listewek ułożonych prostopadle do przebiegu słojów w drewnie warstwy wierzchni niej i na grubość około 8 mm. Warstwa spodnia, grubości 1,5 –3,5 mm, wykonana jest z drewna gorszej jakości lub okleiny drewnianej. Rozmiary paneli są różne. Ich długość może wynosić od 40 do 250 mm, a szerokość od 13 do 21 cm. Grubość zależy od liczby i rodzaju poszczególnych warstw. Większość paneli drewnianych jest już fabrycznie oszlifowana i pokryta kilkoma warstwami lakieru. Cyklinować i lakierować można jedynie panele, których warstwa wierzchnia ma ponad 4 mm grubości.
Panele laminowane
Ich warstwa dekoracyjna wygląda specyficznie. Jest to laminowany papier, na który nadruko-wany został odpowiedni wzór. Może on do złudzenia przypominać drewno różnego gatunku, kamień, terakotę, metal i wiele innych materiałów. Często nawierzchnia taka jest fakturowana. Na przykład panele imitujące drewno mają wytłoczone słoje. Warstwę dekoracyjną zabezpieczy powłoka ze specjalnej żywicy, która dodatkowo nadaje panelom połysk i podkreśla ich kolor. Niektóre panele powleczone są substancją, która zabezpiecza ich powierzchnie przed rozwojem mikroorganizmów. Rdzeń paneli tworzy płyta HDF, MDF lub płyta wiórowa grubości 7–8 mm. Warstwa spodnia zrobiona jest najczęściej z melaminy. Zabezpiecza ona przed wilgocią i zapew-nia panelom stabilność kształtu.
Panele korkowe
Budową zbliżone są do paneli drewnianych. Ich warstwę dekoracyjną tworzy fornir z drewna lub korka powlekany lakierem bądź powłoką winylową. Rdzeń stanowi aglomerat korkowy (dro-biny korka zmieszane i sprasowane pod ciśnieniem) i płyta HDF lub MDF. Na spodzie znajduje się cienka warstwa drewna lub korka, folia PCW albo mata wygłuszająca. Grubość takich paneli wynosi około 8–10 mm.
Warstwy – dobry pomysł
Drewno oraz materiały drewnopochodne mają to do siebie, ze pod wpływem zmian wilgotności i temperatury powietrza pracują, czyli zwiększają lub zmniejszają swoje wymiary. Budowa war-stwowa pozwala na ograniczenie związanych z tym ruchów. Każda warstwa pracuje w inny spo-sób, dzięki czemu niekorzystne naprężenia są neutralizowane. Dzięki takiej konstrukcji panele są również sztywniejsze i wytrzymalsze na uszkodzenia. Tej specyficznej budowie zawdzięczają także swoją niewygórowaną cenę. Do ich produkcji używa się bowiem tanich materiałów lub odpadów produkcyjnych. Najwyższej jakości jest tylko warstwa dekoracyjna i powłoki, które chronią ją przed zniszczeniem. (UK)