Kiedy kupujemy nowe mieszkanie od developera lub spółdzielni mieszkaniowej to najczęściej nie ma w nich drzwi wewnętrznych oraz białego montażu. Dobór tych elementów wystroju wnętrz pozostawiany jest przyszłym użytkownikom. |
Zakup drzwi jest poważną inwestycją, ponieważ nie kupujemy ich co roku. Często służą nam kilka albo kilkanaście lat. Powinniśmy więc dobrze się zastanowić nad ich doborem. Cena nie może być jedynym doradcą. Na rynku mamy ogromny wybór drzwi kilkudziesięciu producentów. Są one wytwarzane z przeróżnych materiałów, w szerokiej gamie kolorystycznej, pełne lub przeszklone, ze szprosami, ozdobnymi listewkami, witrażami.
Najtańsze można już kupić za niecałe 200 zł (dodać do tego trzeba jeszcze koszt zakupu ościeżnicy). Na ogół prezentują się efektownie, są starannie wykonane, a laminat drewnopodobny trudno odróżnić od prawdziwego drewna.
Ważny producent
Powinniśmy kupować drzwi znanych, sprawdzonych producentów. Wybierając taki wyrób unikniemy problemów z dochodzeniem praw wynikających z gwarancji.
W lewo czy w prawo
Kupując drzwi powinniśmy znać ich wymiary oraz sposób otwierania (w lewo czy prawo, na zewnątrz czy do środka). Ważne jest także przeznaczenie drzwi. Drzwi wejściowe (zewnętrzne) powinny być odporne na działanie deszczu, słońca, promieni ultrafioletowych, a przede wszystkim mieć wzmocnioną konstrukcję. Najlepiej spełniają tę funkcję drzwi antywłamaniowe, ze specjalnym systemem zamków, prętami ze stali hartowanej i wkładką z blachy lub stali. Są one prawdziwą zaporą, ważąca około 70 kg.
Do salonu czy łazienki
Należy również sprecyzować, do jakiego pomieszczenia drzwi kupujemy. Do salonu mogą być zarówno pełne, z szybką, jak i ze szprosem. Do gabinetu przeszklone nie będą stosowne, szczególnie gdy ktoś lubi pracować nocą. Światło przebijające przez drzwi może przeszkadzać reszcie domowników. Drzwi prowadzące do kuchni lub łazienki powinny mieć szczeliny wentylacyjne.
Profesjonalny montaż
Bywa tak, że sklep zajmujący się sprzedażą poleca profesjonalną firmę świadczącą usługi montażowe. Warto z niej skorzystać choćby dla uzyskania gwarancji. Szukając montażysty, sprawdźmy zawsze jak długiej udziela on gwarancji.
Bywa, że czasami decydujemy się na samodzielny montaż. Wykonując to we własnym zakresie zadbajmy o dokładność, o to, by czegoś nie uszkodzić i nie utracić gwarancji dawanej przez producenta.
Nieprawidłowe obsadzenie drzwi może spowodować niedomykanie się skrzydła, występowanie szpar między nim a ościeżnicą. Nie zawsze też mamy w domu niezbędne narzędzia. Takim narzędziem może być na przykład spawarka, potrzebna do przyspawania zawiasów, czy piłka do skrócenia drzwi, gdy podłoga jest wyłożona terakotą. Ważne jest też użycie do zamocowania ościeżnicy odpowiedniej ilości pianki poliuretanowej. Zastosowana w zbyt dużych dawkach może spowodować wybrzuszenie ościeżnicy, zaś zdrapywanie resztek pianki może doprowadzić do uszkodzenia lakieru. Aby uniknąć tych wszystkich trudności, lepiej powierzyć montaż profesjonaliście. (ELLE)