Zbyt wczesne i szybkie usuwanie wody powodziowej może powodować uszkodzenia fundamentów, ścian piwnicznych, a przede wszystkim posadzek. Może być także zupełnie nieskuteczne.
Dopiero po kilkudniowym ustabilizowaniu się wody, sprawdzeniu jej poziomu (w studni albo po wykopaniu dołu w pobliżu) i stwierdzeniu niskiego poziomu wody gruntowej można rozpocząć jej usuwanie, najlepiej jest skorzystać z opinii hydrologów i geotechników, ale przy takiej skali nieszczęścia raczej są oni niedostępni.
Z osuszonych pomieszczeń usuwamy brud i szlam. Potem ze ścian i podłóg zdejmujemy tapety, także samoprzylepne, płyty gipsowo-kartonowe, przynajmniej część boazerii drewnianych, tynki wapienne oraz nietrzymające się podłoża powłoki farb emulsyjnych, klejowych i olejnych, deszczułki posadzkowe.
Osuszanie naturalne
Suszenie tylko za pomocą powietrza, bez ogrzewania, jest skuteczne w okresie, w którym nie wystąpi kondensacja pary wodnej na ścianach i stropach budynków, a nie w temperaturze poniżej tzw. temperatury punktu rosy. Naturalne suszenie przegród budowlanych następować będzie wobec tego w okresie letnim.
Uzyskanie takiej wilgotności przegród budowlanych by możliwe było ich tynkowanie za pomocą suszenia naturalnego, wymaga około rocznego intensywnego suszenia w przeciętnych temperaturach.
Osuszanie sztuczne
Dużą skuteczność wykazują osuszacze (wymagające jednocześnie ruchu powietrza) absorpcyjne lub próżniowe, w których odprowadzenie pary wodnej następuje przez kondensację i odprowadzenie kondensatu albo przez bezpośrednie odprowadzenie powietrza przy zwiększonym ciśnieniu cząstkowym pary wodnej. Obiekty o przeciętnej kubaturze mogą być suszone tym sposobem w okresie od 1 miesiąca.