2010. Ewelina Błaszkows
Rozpoczynamy kolejną edycję konkursu, w którym uczniowie i rodzice będą mogli zagłosować na swoich ulubionych nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Już można zgłaszać ich kandydatury.
Wspólnie z uczniami i rodzicami chcemy wybrać najlepszych wychowawców w kraju, po jednym w każdym województwie. – Można oddawać głosy na nauczycieli pełniących aktualnie powierzoną przez dyrektora funkcję wychowawcy klasy i na innych nauczycieli pracujących w szkole, czyli np. pedagoga szkolnego, psychologa szkolnego, nauczyciela przedmiotu czy bibliotekarkę – tłumaczy Trzcińska.
W pierwszym etapie konkursu (do 28 marca) uczniowie i rodzice zgłaszają kandydatury nauczycieli za pośrednictwem formularza zamieszczonego na www.szkolabezprzemocy.pl. W formularzu wpisują krótkie uzasadnienie wyboru. Co ważne, każda osoba może oddać tylko jeden głos.
W drugim etapie grupa ekspertów – w oparciu o liczbę oddanych głosów oraz uzasadnienia uczniów i rodziców – wybierze 10 kandydatów w każdym województwie. Potem na finalistów będzie można głosować za pomocą sms-ów i kuponów drukowanych w naszej gazecie.
W ten sposób wybierzemy zwycięzcę – Wychowawcę Roku 2012 w naszym regionie. Ten otrzyma nagrodę w postaci 1,5 tys. zł na sfinansowanie inicjatywy wychowawczej dla uczniów i ich rodziców. Pod koniec maja (w Dniu Szkoły bez Przemocy) nasz laureat razem ze zwycięzcami z pozostałych województw spotka się na gali w Warszawie.
Recepta na sukces? – W szkole trzeba być wyrozumiałym, sprawiedliwym. Ale trzeba też mieć poczucie humoru. To gwarantuje dobre relacje z uczniami – zdradziła nam pani Sabina. Dodała, że szkoła musi koniecznie współpracować z rodzicami. – Mieszkamy na jednym osiedlu, często widzimy się na ulicy. Dzięki temu mamy dobry kontakt.
W 2010 roku najlepszym wychowawcą w naszym regionie okazała się Ewelina Błaszkowska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie. W 2009 r. – Alina Malik z I Społecznej Szkoły Podstawowej w Lublinie.
Program "Szkoła bez Przemocy” prowadzi Dziennik Wschodni wraz z Fundacją Orange. Patronem honorowym jest prezydent RP Bronisław Komorowski.