Ubóstwo nie jest "tytanicznym wysiłkiem", ale wolnością.
|
|
Papież Franciszek: ubóstwo nie jest "tytanicznym wysiłkiem", ale wolnością. W przeddzień uroczystości Matki Bożej Gromnicznej (1.02.20r.), obchodzonej jako Dzień Życia Konsekrowanego, papież odprawił mszę w Watykanie. Zwracając się podczas mszy w bazylice Świętego Piotra do obecnych na niej przedstawicieli żeńskich i męskich instytutów zakonnych, Franciszek powiedział: "Jesteście zwyczajnymi mężczyznami i kobietami, którzy widzieli skarb wart więcej niż cała majętność świata". - Dla niego porzuciliście rzeczy cenne, takie jak dobra materialne, jak utworzenie własnej rodziny. Dlaczego to uczyniliście? Ponieważ zakochaliście się w Jezusie - dodał.
Franciszek zwrócił uwagę na konieczność dostrzegania daru Boga nie tylko we wspaniałych chwilach życia, ale także w "kruchościach, słabościach, niedoli". - Kusiciel, diabeł kładzie nacisk właśnie na nasze nędze, na nasze puste ręce mówiąc: "Przez wiele lat nie poprawiłeś się, nie osiągnąłeś tego, co mogłeś, nie pozwolili ci dokonać tego, do czego miałeś talent, nie zawsze byłeś wierny, nie jesteś zdolny" - zauważył papież.
"Pozwalamy się wciągnąć w plotki i złośliwości" -
Jak podkreślił, życiu zakonnemu zagraża pokusa życia zgodnie z mentalnością świata, czyli poszukiwania sukcesu, pocieszenia uczuciowego, czynienia tego, co się chce. - I wiemy, co się dzieje: domagamy się naszych przestrzeni i naszych praw, pozwalamy się wciągnąć w plotki i złośliwości, oburzamy się z powodu każdego drobiazgu, który jest nie tak, i zaczynają się litanie narzekań: na braci, siostry, na wspólnotę, na Kościół, na społeczeństwo - mówił Franciszek.
Wyjaśnił, że "ubóstwo nie jest tytanicznym wysiłkiem, ale doskonalszą wolnością, która daje w darze Boga oraz innych ludzi jako prawdziwe bogactwo", zaś "czystość nie jest surową bezpłodnością, ale drogą ku miłości bez posiadania". - Zakonnicy i zakonnice, mężczyźni i kobiety żyjący po to, aby naśladować Jezusa, są powołani, by wprowadzić w świat Jego spojrzenie, spojrzenie współczucia, spojrzenie szukające tych, którzy są daleko, które nie potępia, ale dodaje otuchy, wyzwala, pociesza - wskazał Franciszek.
Przyznał, że rozglądając się wokół, łatwo utracić nadzieję. W tym kontekście wymienił "rzeczy, które się nie udają", oraz spadek powołań. PAP
|
|
Módlmy się: Panie Jezu, polecamy Ci nas wszystkich, w naszych kruchościach, słabościach, niedoli - Jezu, Ty się tym zajmij! Amen.
|
|
Módlmy się: W intencji tych, którzy utracili nadzieję z prośbą o pomoc i ratunek. Amen.
|
|
Jest wielka potrzeba by wrócić do prawdziwych i nieprzemijających wartości. Jeszcze, mamy nadzieję, nie jest za późno!
|
Dodaj odpowiedź:
Przerwa techniczna ... ...
|