Galeria: Kuchnia lubelska na święta: Przepisy
Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami
Składniki: Ciasto na pierogi: kilogram dobrze przesianej mąki, 1 łyżka oleju lnianego, sól.
Na farsz: pół kg dobrej kapusty kiszonej, 15 dag świeżej posiekanej kapusty, 5 dag suszonych grzybów, 2 cebule, 2 łyżki oleju, biały pieprz.
Na omastę: 2 cebule, 2 łyżki oleju.
Wykonanie: kapustę ugotować z grzybami (namoczonymi na noc) i olejem. Na oleju przesmażyć cebulę pokrojoną w kostkę, dodać odcedzoną kapustę i grzyby. Doprawić świeżo i grubo zmielonym pieprzem. Wystudzić i zmielić na grubym sitku. Można posiekać tasakiem. Z mąki, oleju, wody i soli wyrabiać ciasto tak długo, aż będzie elastyczne i gładkie. Rozwałkować.
Z pomocą szklanki wykroić okrągłe „placki”. Nakładać farsz, dokładnie zlepić brzegi i palcami wyrobić ozdobną falbankę. W dużym garnku zagotować osoloną wodę z łyżką oleju. Na wrzątek wrzucać po kilka pierogów. Mieszać łyżką, aby nie przywarły do dna i nie zlepiały się ze sobą. Gdy wypłyną na wierzch odczekać minutę i wykładać na przelane zimną wodą talerze. Podawać z cebulką przesmażoną na oleju lnianym.
Kto chce mieć pyszne pierogi na drugi dzień powinien jeszcze ciepłe posmarować olejem i tak schować do lodówki. Po odgrzaniu w wodzie będą jak świeże. Po podsmażeniu na oleju z cebulką złociste i chrupiące.
Kapusta z grzybami
Składniki: 1 kg kiszonej kapusty, 10 dag suszonych śliwek, 2 cebule, 5 suszonych grzybów, 4 łyżki oleju, 1 łyżka mąki, sól, pieprz.
Wykonanie: namoczone wcześniej grzyby gotujemy i odcedzamy. Kapustę odciskamy, dodajemy pokrojone cebule i śliwki. Zalewamy szklanką wywaru z grzybów i gotujemy. Na 10 minut przed końcem gotowania wkładamy grzyby. Mąkę zarumieniamy na rozgrzanym oleju i zaprawiamy kapustę.
Kartacze
Składniki: 2,5 kg ziemniaków, 25 dag mąki, 10 dag suszonych grzybów, cebula, 1 jajko, sól, pieprz.
Wykonanie: ziemniaki obrać i opłukać. Połowę ugotować do miękkości, połowę zetrzeć na tarce, odcisnąć. Połączyć z ugotowanymi ziemniakami, dosypać mąkę, posolić.
Namoczone grzyby posiekać z cebulą, dodać jajko, wyrobić, doprawić solą z pieprzem. Nakładać farsz na placki z ziemniaczanego ciasta, lepić, wrzucać do gotującej się wody. Gotować, aż ciasto będzie dobre. Podawać z cebulką przesmażoną na oleju.
Używaj strzałek
na klawiaturze, aby przełączać zdjęcia