Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
• A wracając do poszukiwań grodu czyli początków Lublina...
- W latach 90-tych ubiegłego wieku pojawiła się koncepcja lokalizacji grodu plemiennego na Wzgórzu Staromiejskim. Gród w tym miejscu miał powstać w VIII wieku. Między końcem IX a początkami XI wieku miał być zniszczony i opuszczony. Koncepcja była przedstawiona w bardzo sugestywny sposób, została zaakceptowana przez większość historyków piszących o początkach miasta.
Jednak przesłanki, bo trudno mówić o dowodach, wskazujące na istnienie na Wzgórzu Staromiejskim jakichkolwiek umocnień obronnych z okresu plemiennego są mocno wątpliwe. Istnienie wału wzdłuż ulic Złotej, Rybnej oraz wałów odcinkowych na ulicy Grodzkiej od strony Wzgórza Zamkowego wykluczyły badania archeologiczne.
Wątpliwości budzi to, że te same obiekty, w zależności od sytuacji, przez autorów koncepcji w zależności od sytuacji były różnie interpretowane. No i powtórzenie przy rozmierzaniu miasta lokacyjnego przebiegu umocnień, zasięgu i układu przestrzennego grodu plemiennego, który nie istniał wówczas, od co najmniej 200 lat, wydaje się zupełnie nieprawdopodobne.