Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
• To kiedy i gdzie według pana powstał pierwszy gród lubelski?
- Wydaje się, że pierwszy gród w Lublinie mógł powstać dopiero po jego przyłączeniu do państwa piastowskiego a więc nie wcześniej niż pod koniec X wieku bądź już w wieku XI i znajdował się na Wzgórzu Zamkowym. Ale tu mamy problem, bo odkryte w trakcie dotychczasowych badań wykopaliskowych pozostałości wału drewniano-ziemnego otaczającego kulminację wzgórza nie mogą być datowane wcześniej niż na wiek XII, i to raczej na jego drugą połowę. Jednoznacznie jednak nie można wykluczyć, że starsze, XI wieczne umocnienia zostały całkowicie zniszczone przez późniejszą zabudowę wzgórza. Tym niemniej, wyniki przeprowadzonych na Wzgórzu Zamkowym badań archeologicznych pozwalają datować powstanie fortyfikacji grodu dopiero na 2 połowę XII wieku. I według mnie gród lubelski - siedziba kasztelana - o funkcjach administracyjnych i militarnych, powstał dopiero wtedy.
Gród zajmował prawdopodobnie całe wzgórze zamkowe. Otoczony był wałem drewniano ziemnym wylepianym gliną, którego pozostałości zostały najlepiej rozpoznane na południowych stokach wzgórza. Miejsce wjazdu do niego nie zostało dotychczas zlokalizowane. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że znajdowało się w części zachodniej wzgórza. W tej części grodu w XII wieku, a być może jeszcze w następnym stuleciu funkcjonował niewielki cmentarz, którego pozostałością są odkryte w 1969 roku groby. Jego charakter przedstawia się zagadkowo. Należy raczej wykluczyć aby były to pochówki osób zabitych podczas walk o gród. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że to cmentarz przykościelny, otaczający świątynię grodową.