Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
2017 - kwiecień
Adam Tomanek
Miał 11 lat, kiedy po raz pierwszy w życiu usłyszał radiową audycję. Wtedy postanowił, że kiedyś będzie pracować z mikrofonem w ręku. I robił to przez 67 lat, był najstarszym polskim radiowcem.
Wychował się w inteligenckiej rodzinie. Brat mamy, Józef Łobodowski był znanym poetą. W 1936 r. zdobył nawet prestiżową nagrodę literacką, zostawiając w pobitym polu m.in. późniejszego noblistę – Czesława Miłosza.
Po wojnie Tomanek uczył się u Vetterów. Dyrektor szkoły zorganizował radiowęzeł, a Adam mógł wreszcie realizować dziecięce marzenia.
15 kwietnia 1949 r. zaczął pracę w miejskim radiowęźle – przy ul. Narutowicza 4. We wrześniu 1952 r. ruszyło prawdziwe Radio Lublin, a on stanął przed komisją egzaminacyjną w konkursie na spikerów radiowych. Chętnych było 1,5 tysiąca z całej Polski.
Zaczynali w 20 osób. Dwie z nich miały wyższe wykształcenie. Ale prawie wszyscy należeli do partii – oprócz pana Adama. Pierwsza audycja prowadzona przez Adama Tomanka nie była zbyt skomplikowana. W obecności I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR przeczytał kilka wiadomości, potem „puścił” uroczysty marsz i „odfajkował” debiut.
Przez kolejne lata relacjonował nie tylko imprezy sportowe; zajmował się wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami w regionie, był ekspertem od rolnictwa na radiowej antenie.
Miał 89 lat.