Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Dr hab. Marta Fiołka i prof. dr hab. Jolanta Rzymowska
Dr hab. Marta Fiołka, adiunkt w Zakładzie Immunobiologii, Instytutu Biologii i Biochemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, zajmuje się otrzymywaniem i badaniem nowych związków o aktywności przeciwbakteryjnej, przeciwgrzybowej i przeciwnowotworowej, pochodzących z bakterii symbiotycznych i tkanek dżdżownic. Prof. dr hab. Jolanta Rzymowska pracuje w Katedrze i Zakładzie Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i zajmuje się genetyką raka gruczołu piersiowego oraz badaniem nowych związków działających na różne typu nowotworów. Naukowcy z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspólnie opracowali preparat z płynu jamy ciała dżdżownic Denrobaena veneta, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuca A549 w 75-80 proc., a jednocześnie nie działa cytotoksycznie na komórki prawidłowe. Urząd Patentowy RP wydał decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek „Płyn celomatyczny dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc”. Obecnie trwają prace nad określeniem struktury chemicznej związków wchodzących w skład badanego preparatu. Kolejnym etapem badań, będą doświadczenia na myszach laboratoryjnych.
SMS: NAUKA.2