Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
• Co Pani/Pan zrobi, by uniknąć paraliżu szkół wobec nadchodzącego tzw. zdublowanego rocznika?
Magdalena Długosz Przede wszystkim nie będę zamykać szkół. Dofinansuję słabsze placówki i będę dążyć do budowy lub otwarcia nowych szkół, również małych. Wspólnie z dyrekcjami warto ponownie przejrzeć obecną bazę placówek i podjąć decyzję o optymalnym rozmieszczeniu uczniów, w tym przeniesieniu części młodzieży z dzielnic nowych, liczniejszych do tych, które się wyludniają. Dodatkowo wyprowadzenie lekcji religii ze szkół do sal katechetycznych pomoże lepiej gospodarować dostępną przestrzenią.
Marian Kowalski Od tego jest ministerstwo i kuratoria oraz dyrektorzy szkół
Jakub Kulesza Lublin dysponuje dużym zapleczem lokalowym. Żeby zajęcia nie odbywały się w późnych godzinach nocnych, część zajęć będzie się odbywała w budynkach należących do miasta.
Joanna Kunc W lubelskich szkołach pierwszeństwo przyjęcia powinni mieć lubelscy uczniowie.
Sylwester Tułajew Reforma edukacji jest dobrze przygotowana, więc żadnego paraliżu nie będzie. Błędem Krzysztofa Żuka było niewybudowanie nowych szkół na Ponikwodzie, Szerokim i Wrotkowie oraz nierozbudowanie szkoły na Felinie. Te budynki powinny powstać już dawno.
Krzysztof Żuk Już teraz rozpoczynamy prace związane z przygotowaniem rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Musimy przygotować ponad 11 tysięcy miejsc w klasach I szkół średnich. To ponad 6 tys. miejsc więcej w stosunku do bieżącego roku, co przełoży się na ok. 200 oddziałów klas I więcej niż utworzono w bieżącym roku szkolnym, z tego w liceach o 115 oddziałów więcej, w technikach o 70 oddziałów więcej oraz w szkołach branżowych o 15 oddziałów więcej. Już 2 lata temu podjęliśmy decyzje dotyczące utworzenia z myślą o nadchodzącym roku szkolnym dwóch dodatkowych liceów ogólnokształcących w wyniku przekształcenia gimnazjów. Dodatkowo, przeprowadziliśmy rozmowy z dyrektorami szkół, co poskutkowało deklaracją utworzenia dodatkowych oddziałów w już istniejących szkołach. Zwróciliśmy się do Kuratora Oświaty z wnioskiem o przesunięcie kalendarza rekrutacji, tak by stworzyć możliwość reagowania w kwestii liczby miejsc, oddziałów klasowych, a nawet sieci szkół, w zależności od stopnia zainteresowania szkołami. By samorząd mógł odpowiednio realizować swoje zadania i odpowiedzieć na potrzeby społeczne, powinien w terminie nie późniejszym niż 15 maja 2019 r. znać liczbę złożonych wniosków o przyjęcie do klasy I poszczególnych szkół. Dotychczasowe harmonogramy rekrutacji nie dawały takich możliwości. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.