Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
• W jaki sposób zamierza Pani/Pan jako prezydent walczyć ze smogiem w Lublinie?
Magdalena Długosz Przede wszystkim nie wolno pogarszać sytuacji przez niszczenie naturalnych zielonych terenów i wycinkę starych drzew, których nie zrekompensują nowe nasadzenia. Niezwłocznie zrealizuję rekomendacje Panelu Obywatelskiego, będę intensywniej dofinansować wymianę pieców węglowych i docieplenia budynków niepodłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, promować dopłaty do ogrzewania gazowego dla rodzin najsłabiej uposażonych i szeroką edukację antysmogową. Wzmocnię kontrolę spalania śmieci, a także wyprowadzę większość ruchu samochodowego z centrum miasta zastępując go transportem publicznym i innymi modelami mobilności.
Marian Kowalski Przez niezagęszczanie zabudowy i zachowanie drzewostanu i terenów zielonych.
Jakub Kulesza Za powstawanie smogu odpowiedzialne jest nieumiejętne palenie węglem czy drewnem. Jednak jeżeli będziemy rozpalać w piecu od góry, to większość szkodliwych pyłów zamiast przedostać się do powietrza spali się. Zwiększa to również wydajność energetyczną o 30-50%. Dlatego uważam, że zamiast kosztownych programów wymiany pieców lepiej edukować społeczeństwo na temat zasad palenia w piecu. Innym sposobem walki ze smogiem jest nasadzanie roślin.
Joanna Kunc Za smog w Lublinie odpowiadają piece węglowe i wielofunkcyjne, samochody oraz pylenie wtórne czyli ponowne wzbijanie osiadłych pyłów. Niezbędna jest wymiana pieców na niskoemisyjne tzw. 5 klasy w ramach dotacji unijnych oraz rozbudowa i modernizacja miejskiej sieci ciepłowniczej i objęcie nią maksymalnej ilości gospodarstw domowych. Niezbędne jest także ograniczenie ilości pojazdów szczególnie w miejscach o natężonym ruchu, gdzie odpowiadają one za nawet 50 procent negatywnych dla zdrowia pyłów i gazów. Krokiem, mogącym ograniczyć ilość samochodów wjeżdżających do centrum jest program „Bezpłatne bilety dla studentów uczelni lubelskich”, czyli „studencie zostaw samochód w domu i jedź za darmo”. Niezbędne jest także działanie ciągłe zmywania z ulic i chodników osiadających pyłów, a tym samym eliminacja możliwości ich wzbijania. Elementem niezbędnym do usuwania już powstałych pyłów są ciągi powietrzne, czyli racjonalna zabudowa kanałów wentylacyjnych Lublina, a także zadrzewianie i zazielenianie wiążące negatywne cząstki i neutralizujące szkodliwe gazy.
Sylwester Tułajew Będę ściśle współpracować z rządem w tym zakresie. Program „czyste powietrze” realizowany przez rząd PiS i Ministerstwo Środowiska skutecznie rozwiąże ten problem.
Krzysztof Żuk Mamy ustalenia panelu obywatelskiego, które są gotową receptą walki ze smogiem wskazaną nam przez mieszkańców. Środki na wymianę pieców wzrosną do 1 mln zł rocznie, przeprowadzimy też całościową inwentaryzację źródeł smogu, które w znacznym części znajdują się poza Lublinem. Przed nami szeroka kampania edukacyjna dla mieszkańców na temat prawidłowego palenia w piecach, bo to właśnie przyzwyczajenia mieszkańców i stare piece w największym stopniu przyczyniają się do emisji smogu. Nasze działania to także rozbudowa komunikacji ekologicznej - zeroemisyjnej i promocja alternatyw dla samochodu prywatnego.