Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
strona 24 / 35
Czerwiec 2018
Irena Kirszenstein-Szewińska
Urodzona w 1946 w Leningradzie polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Dama Orderu Orła Białego.
Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich.
Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W latach 1965–1979 zdobyła 24 medale mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w skoku w dal.
Czterokrotnie była wybierana na najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.
Lipiec 2018
Prof. Marian Kazimierz Klamut
W latach 1990–1996 rektor lubelskiej Akademii Medycznej. Organizator i Dziekan pierwszego w Europie Wydziału Pielęgniarskiego. Twórca akademickiego kształcenia pielęgniarek w Polsce. Pionier i współtwórca radiologii zabiegowej. Wieloletni kierownik pierwszego w kraju Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii, utworzonego w 1972 r.
Wybitny lekarz specjalista w dziedzinie radiologii i rentgenodiagnostyki, uczestniczący aktywnie w pracach Polskiego Towarzystwa Radiologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Komisji Radiologii Doświadczalnej Komitetu Fizyki Wydziału VI Polskiej Akademii Nauk oraz wielu innych towarzystw naukowych.
Uhonorowany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, Odznaką „Za zasługi dla miasta Lublina”, Odznaką „Zasłużony dla Lubelszczyzny” oraz innymi medalami i odznakami za pracę zawodową i społeczną.