Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
strona 30 / 35
Sierpień 2018
Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski
Drodzy moi, żegnam was. Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami. Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa, jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość” – takimi słowami żegnał się z uczestnikami stołecznych uroczystości 73. rocznicy powstania warszawskiego gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, polski lotnik, żołnierz Armii Krajowej, jeden z najstarszych żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.
Generał nie uczestniczył już w uroczystościach 74. rocznicy powstania. Zmarł w wieku 101 lat, 3 sierpnia 2018 r.
Zbigniew Ścibor-Rylski, pseudonim Motyl, chłopak z Wywłoczki pod Zwierzyńcem, harcerz i gimnazjalista z Zamościa, wychowany tu, jak podkreślał w rozmowie z „Tygodnikiem Zamojskim” (nr 31, 2017 r.), „wśród mądrych ludzi, szalenie patriotycznie. I pod przedziwną opieką boską, której doświadczałem przez całe życie”.
Stwierdzał także, że Zamość był miejscem „gdzie uczyliśmy się (...) szacunku i tolerancji. Gdzie modliliśmy się w kościele przy naszym gimnazjum, a potem biegliśmy do żydowskich sklepików na podcieniach rynku na bajgełesy. Smak tych obwarzanków z cebulką pamiętam do dziś”.
Wrzesień 2018
Stanisław Czop
Był wieloletnim dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, ordynatorem oddziału otolaryngologicznego. Urodził się 16 kwietnia 1934 roku w Chłaniowie. W 1973 roku objął stanowisko Ordynatora Oddziału Otolaryngologicznego w Wojewódzkim Szpitalu w Białej Podlaskiej. A w 1979 roku stanowisko Dyrektora Naczelnego szpitala, które sprawował do 15 listopada 1990 roku.
Był wojewódzkim konsultantem w dziedzinie otolaryngologii, pełnił funkcję Rzecznika Dobra Służby Zdrowia. Po 42 latach pracy w 2000 roku przeszedł na emeryturę. Stanisław Czop był także humanistą, poetą, autorem kilku wydanych książek. Swoją poezję dedykował najbliższej rodzinie, przyjaciołom, profesorom, rodakom.