Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
strona 22 / 30
Producent filmowy, przedsiębiorca. Współwłaściciel i członek zarządu przedsiębiorstwa producenckiego Watchoutstudio. Zginął na jeziorze Kisajno na Mazurach po tym, jak w nocy wypadł do wody z motorówki. Miał 39 lat.
W 2005 roku, po 11 latach edukacji w USA, wrócił do Polski. Pracował w Akson Studio Michała Kwiecińskiego, przy filmie „Strajk” Volkera Schlöndorffa, a następnie na planie serialu „Oficerowie” w reżyserii Macieja Dejczera. Był zaangażowany również w produkcję filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „Opowieści z Narnii”.
W 2008 roku założył przedsiębiorstwo producenckie – Watchout Production, które w 2012 zrealizowało pierwszy film – „Big Love” w reżyserii Barbary Białowąs, dedykowany Januszowi Morgensternowi. W tym czasie Woźniak-Starak uczestniczył również w produkcji filmu Christophera Doyle’a „Izolator” (Warsaw Dark).
Dwa najbardziej znane filmy wyprodukowane przez Staraka to „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, który w Polsce obejrzało 2,2 miliona widzów oraz „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej, na który do kin poszło 1,720 mln osób.
Oficer Wojska Polskiego, pułkownik, najstarszy z żyjących więźniów KL Auschwitz. W tym roku ukończyłby 102 lata.
Urodził się 15 października 1917 roku w Sobkowie. W 1937 roku zdał maturę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie.
Był absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, uzyskując stopień oficerski w czasie ostatniej nominacji oficerskiej WP w dniu 1 września 1939 roku. Z powodu braku samolotów piloci z jego eskadry wycofywali się w kierunku granicy z Rumunią, gdzie otoczeni zostali przez Wehrmacht w okolicach Chodorowa. Rybacki przebywał w niemieckim obozie jenieckim w Przemyślu, z którego udało mu się zbiec.
Podczas okupacji niemieckiej był oficerem w Obwodzie Związku Walki Zbrojnej (ZWZ/AK) w Lublinie. 29 stycznia 1941 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu na Zamku w Lublinie, skąd przywieziono go do KL Auschwitz.
10 marca 1943 roku został deportowany do KL Buchenwald, przebywając później w jednym z jego podobozów, z którego udało mu się zbiec. Ostatecznie wyzwolili go żołnierze amerykańscy.
Po wojnie ukończył studia medyczne. Pracował jako lekarz m.in. w Szpitalu Wojskowym w Warszawie, a pod koniec życia w Przychodni Lekarskiej Fundacji Armii Krajowej.
Źródło: Na podst. wsp. Adama Cyry
Miała 110 lat, była najstarszą mieszkanką województwa lubelskiego. Została pochowana na cmentarzu w Łopienniku Górnym (powiat krasnostawski).
Pani Marianna była córką podoficera armii carskiej. Wychowywała się z dziewięciorgiem rodzeństwa. Doczekała się 15 prawnuków i 8 praprawnuków. Przeżyła zabory oraz I i II wojnę światową, a później trudny okres powojenny. Była siostrą Polskiego Czerwonego Krzyża, uczestniczyła w budowie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dobryniowie w powiecie krasnostawskim.