Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
strona 4 / 30
Politolog i filozof polityki, wieloletni wykładowca Instytutu Socjologii KUL. Prekursor badań politologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Miał 86 lat.
Prof. Jerzy Rebeta urodził się 14 kwietnia 1932 r. w Częstochowie. W latach 1951–57 studiował na Wydziale Filozofii KUL. W październiku 1957 roku został zatrudniony w Katedrze Socjologii, działającej wówczas na Wydziale Filozofii. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przepracował 49 lat jako asystent, adiunkt, docent i profesor nadzwyczajny.
Zajmował się problematyką filozoficzną, społeczną i polityczną, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej. Jako jeden z pierwszych badaczy w oryginalny sposób podjął badania nad grupami nacisku (interesu, lobby), które podzielił na instytucjonalne (m.in. związki zawodowe, kościoły) i okazjonalne (strajki, manifestacje).
Prowadził zajęcia m.in. z zakresu historii filozofii społecznej, filozofii prawa, elementów nauk politycznych, historii myśli politycznej i społecznej, wstępu do nauk politycznych.
Polski operator filmowy, ojciec Piotra. W 1951 r. zdał egzaminy maturalne w Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. W latach 50. występował jako muzyk wraz z zespołem jazzowym Melomani, w którym grał na różnych instrumentach, m.in. na perkusji i puzonie. W 1955 ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSTiF w Łodzi (dyplom w 1984). Karierę rozpoczynał jako operator filmów dokumentalnych i oświatowych.
W latach 1956–1960 pracował jako reżyser światła w Ośrodku Telewizji Polskiej w Łodzi, następnie jako operator filmowy w latach 1960–1966 w Wytwórni Filmowej „Czołówka” i od 1966 w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Od 1963 pracował przy produkcji filmów fabularnych, początkowo jako kamerzysta (m.in. „Szyfry”, „Faraon”) i asystent operatora (przy filmie telewizyjnym „Ojciec”), a od 1967 jako główny operator. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą („Smuga cienia”, „Ziemia obiecana”) i Romanem Polańskim („Frantic”, „Piraci”). Od 1980 był profesorem w PWSFTviT w Łodzi.
Mjr Marian Chmielewski ps. „Pomidor” urodził się 12 maja 1928 w Ożarowie k. Garbowa w rodzinie chłopskiej. Był żołnierzem patrolu „Żbika” oddziału Kedywu AK „Zapory”.
Od 1945 roku w plutonach „Ducha” i „Jadzinka”. Aresztowany przez UB jesienią 1946 roku i skazany na 15 lat więzienia. Do roku 1956 więzień Zamku Lubelskiego, Wronek i Rawicza.