Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
strona 7 / 7
Stefan Józef Hambura
Adwokat. Posiadał obywatelstwo polskie i niemieckie. Zajmował się w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami ds. młodzieży (Jugendamt), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.
W 2007 reprezentował Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia. W 2007 był pełnomocnikiem Anny Walentynowicz w wygranej sprawie przeciwko twórcom filmu „Strajk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, którym sąd zakazał utożsamiania bohaterki Agnieszki z działaczką NSZZ „Solidarność”, gdyż historia przedstawiona w filmie znacząco i na niekorzyść jej wizerunku różni się od jej biografii.
Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku przyczynił się do skazania w 2019 Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Miał on według sądu dopuścić do lotu rządowego Tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku.
Był również doradcą polskiego Episkopatu w sprawie Karty Praw Podstawowych UE.
Henryk Jaskuła
Żeglarz, kapitan jachtowy, z wykształcenia elektryk. Pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie Dar Przemyśla.
Urodził się w 1923 roku w Radziszowie, w ubogiej rodzinie. W poszukiwaniu pracy ojciec w 1926 roku wyemigrował do Argentyny. Za przesłane do Polski pieniądze rodzina wybudowała dom , jednak wielki kryzys lat trzydziestych zmusił Jaskułów do emigracji; do Argentyny. W 1943 rozpoczął studia na wydziale elektromechanicznym Uniwersytetu Narodowego w La Placie. Trzy lata później wrócił do Polski. W 1963 zdobył stopień sternika jachtowego, a w 1971 stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. W 1979 wyruszył samotnie w trasę dookoła świata.
Rejs trwał 344 dni, a trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni, gdzie dotarł 20 maja 1980 roku.
Jerzy Łapiński
Aktor. W 1963 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Występował w wielu teatrach, m. in. w Teatrze Ziemi Łódzkiej, Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze , Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Teatrze Narodowym w Warszawie.
Najdłużej był związany z Teatrem Wybrzeże.
Do jego najwybitniejszych ról należą m. in. Ignacy w „Ślubie” Witolda Gombrowicza, Król Ignacy w „Iwonie, Księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza, Malvolio w „Wieczorze Trzech Króli” Williama Shakespeare’a, Ojciec w „Historii” Witolda Gombrowicza, Biskup w „Balkonie” Jeana Geneta oraz Książę w „Operetce” Witolda Gombrowicza (wszystkie wyreżyserowane przez Ryszarda Majora).
Był synem aktorki Krystyny Łapińskiej-Gaździńskiej (1920–1967) oraz Ryszarda Gaździńskiego. Był ze strony matki wnukiem aktora Stanisława Łapińskiego, po którym przyjął nazwisko.