Udostępnij na FB
Po pierwsze zapadła decyzja, że w mieście zostanie rozszerzona sieć sprzedaży wędlin i drobiu. Od maja kolejki po wędliny miały się ustawiać pod 12 nowymi placówkami, a po drób pod 15 dodatkowymi sklepami. Na dodatek Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług zadecydowało, że kwietniowe kartki na mięso będzie można realizować aż do 6 maja.
Na dodatek pierwszy raz w historii obchodów Święta Pracy w kręgach działaczy partyjnych i związkowych zapadła decyzja „nie jesteśmy w nastroju do świętowania*” i „koniec podziału na defilujących i trybuny”. Będzie za to „okazja do refleksji historycznej, politycznej i obywatelskiej”.
Zamiast tradycyjnego pochodu idącego przez Krakowskie Przedmieście aż do placu Łokietka i trybuny ustawionej przed Pocztą Główną była spontaniczny przemarsz przez miasto i wiec na placu Zebrań Ludowych (dziś plac Zamkowy).
Mimo przenikliwego chłodu i deszczu przyszło kilka tysięcy osób.
Na scenie przemawiali członkowie Honorowego Komitetu Obchodów Święta Pracy i 190 rocznicy Konstytucji 3 Maja z z-cą członka Biura Politycznego KC PZPR, I sekretarzem KW w Lublinie Władysławem Krukiem. Przewodniczący komitetu Józef Janiszewski, majster z lubelskiej Lokomotywowni powitał uczestników wiecu i w swoim wystąpieniu nawiązał do zachodzących ówcześnie przemian w życiu społecznym i politycznym. Potem wystąpili tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Ziemi Lubelskiej im. Wandy Kaniorowej.
1 maja 1981 roku czynne były jedynie sklepy dyżurne, czyli te, w których lublinianie robili zakupy w niedziele. Spożywcze pracowały od godz. 7 do 10 a winno-cukiernicze od godz. 11 do 17. Tego dnia zaczynały sezon punkty gastronomiczne nad Zalewem Zemborzyckim. Na ulicach pojawiły się też obwoźne punkty sprzedaży. Z samochodów można było kupić artykuły spożywcze.
Piątkowe popołudnie można było spędzić na jednej z wielu zorganizowanych imprez kulturalnych.
Plenerowe się raczej nie udały ale w LDK przy ul. Pstrowskiego (dziś CK przy Peowiaków) była dyskoteka, w sali lustrzanej Zakładowego Domu Kultury FSC przy ul. Mełgiewskiej (dziś gmach WSEI) grała orkiestra dęta i kapela podwórkowa. Na ekranie Kosmosu było „Przeminęło z wiatrem” (4 seanse), w Staromiejskim „Złoto dla zuchwałych” a w Robotniku „Bez znieczulenia”.
W teatrze Osterwy 1 maja 1981 roku był ważnym dniem. O godz. 19 zaczynała się premiera sztuki „Iwanow” w reżyserii Ignacego Gogolewskiego z Ignacym Gogolewskim w roli tytułowej. Scenografię robił Leszek Mądzik.
*Na podstawie informacji z prasy codziennej