Galeria: III Zamojska gra miejska
O godz. 11 pod Wartownią zebrało się sześć trzyosobowych drużyn - po dwie z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego oraz z okolic Przemyśla. Zawodnicy musieli pokonać trasę biegnącą przez Bramę Szczebrzeską, Pałac Zamoyskich, przejście prowadzące do Bastionu VI, Kroplę Mleka, Akademię Zamojską, Rynek Solny, Kamienice Ormiańskie, Synagogę, ul. Grodzką, Nadszaniec, Nową Bramę Lwowską, Dom Centralny, Rynek Wodny i Morandówkę. Finałowym punktem planszy był Ratusz, na którym tego dnia powiewała flaga Europejskich Dni Dziedzictwa.
Na zawodników czekały zadania, pytania oraz rebusy związane z Hetmańskim Grodem. Za brak poprawnej odpowiedzi można było zostać zakutym w dyby. Wśród zagadek, było m.in. pytanie o Waleriana Kronenberga - twórcę zamojskiego Parku Miejskiego, o liczbę małpek zdobiących Morandówkę.
- Z pytaniem tym mieliśmy problem, nie mogliśmy się zorientować o którą kamienicę dokładnie chodzi, a pytając napotkanego pana wychodzącego z Muzeum Zamojskiego dowiedzieliśmy się, że małpki są w ZOO – relacjonowała pełna wrażeń po ukończeniu trasy Aneta, która przyjechała do Zamościa spod Przemyśla. – To była nasza pierwsza wizyta w Zamościu, którą na pewno zapamiętamy na długo.
Na trasie gry można było spotkać Muszkieterów - panie z Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, harcerzy, a także postacie z lat 30. czy tajemniczego pana w słomianym kapeluszu. Postacie te zadawały pytania, ale też udzielały wskazówek.
Na zakończenie zawodnicy mieli miłą niespodziankę - za murami Bramy Szczebrzeskiej, na posilenie po trzygodzinnej zabawie, czekały suto zastawione stoły.
Po uczcie ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Team RP, w skład której wszedł Wojtek, Maciek oraz Tomek. Drugie przypadło drużynie Kozłowskich, której przewodniczyła pani Katarzyna, a trzecie zaszczytne miejsce przypadło drużynie Julka, której członkami byli Bartek i Basia z pięciomiesięczną córeczką Julią, najmłodszą uczestniczką, która do tej pory wzięła udział Zamojskiej Gry Miejskiej. Kolejne takie spotkanie za rok.
Zamojska Gra Miejska została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Projekt-Europa”, Miasto Zamość oraz ZHP Hufiec im. Dzieci Zamojszczyzny. Partnerami tegorocznej edycji było Zamojskie Bractwo Rycerskie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Używaj strzałek
na klawiaturze, aby przełączać zdjęcia