Galeria: Widowiskowe ćwiczenia w Puszczy
Miejscowość Puszcza pod Chełmem ma wszystko, czego młodzi adepci służb mundurowych potrzebują. - Infrastruktura tego ośrodka jest tak przygotowana, że możemy prowadzić to szkolenie warunkach zbliżonych do poligonowych. Jest ścianka wspinaczkowa, zbiornik wodny i przede wszystkim spory teren. Wszystko nam się tak komponuje, że możemy przeprowadzać wszelkie specjalistyczne szkolenia w jednym miejscu. - mówi Paweł Kozak, dyrektor liceum i komendant obozu.
Uczniowie muszą sobie radzić, jak w prawdziwym wojsku. - Pobudka o godzinie 6 rano, zaprawa, następnie o 7 poranny apel, a po śniadaniu idą na szkolenia - wysokościowe, strzeleckie, pierwszej pomocy, z ratownictwa wodnego, terenoznawstwa i topografii oraz służby wartowniczej - informuje Paweł Kozak.
W czwartek zaprezentowali swoje umiejętności praktyczne: był pokaz sztuk walki oraz akcja przechwycenia terrorystów. Następnie uczniowie przyglądali się profesjonalnemu pokazowi współdziałania Straży Granicznej z Grupą Interwencyjną Służby Więziennej, którzy zatrzymali porwany przez terrorystów samochód i zabezpieczyli ładunek wybuchowy znajdujący się w aucie.
Chwilę potem Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wzięła udział w akcji ratowniczej uwięzionemu w pojeździe pasażerowi. Obozującą w Puszczy młodzież odwiedzili m.in. wicewojewoda lubelski Marian Starownik, komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, gen. bryg. Jarosław Frączyk oraz zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jacek Buczek.
Obóz odwiedził m.in. płk. Jerzy Gutowski, Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności w Ministerstwie Obrony Narodowej, który komendantowi obozu wręczył cztery orły symbolizujące rodzaje wojsk - lądowe, lotnictwo, marynarka wojenna oraz siły specjalne.
Obóz przygotowawczy jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Od czerwca przeszło przez niego półtora tysiąca uczniów. Wrześniowe zgrupowanie potrwa do poniedziałku.
Używaj strzałek
na klawiaturze, aby przełączać zdjęcia